Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Kovářová: Pokud jsou informace o Mynářově prověrce pravdivé, musí odstoupit

Kovářová: Pokud jsou informace o Mynářově prověrce pravdivé, musí odstoupit

23. 9. 2015

Pokud se informace deníku Právo o neudělení bezpečnostní prověrky kancléři Mynářovi ukáží jako pravdivé, musí ze své funkce odstoupit. Pokud tak neučiní, prezident Zeman musí splnit to, co slíbil, tedy Mynáře ze své funkce odvolat. Jednalo by se totiž o bezprecedentní bezpečnostní riziko pro Českou republiku.
Kovářová: Pokud jsou informace o Mynářově prověrce pravdivé, musí odstoupit

Kovářová: Pokud jsou informace o Mynářově prověrce pravdivé, musí odstoupit

Odpovědnou funkci vedoucího Kanceláře prezidenta republiky už tak více než dva a půl roku vykonává člověk, který nesplňuje elementární zákonné bezpečnostní předpoklady. Tato krajně znepokojivá informace by podle mého soudu patrně měla vést ke změně zákonné úpravy, která by do budoucna podobné situace vyloučila.

Oslovila jsem proto pana předsedu výboru pro bezpečnost, aby na pořad nejbližšího jednání tohoto sněmovního orgánu zařadil bod s názvem „Bezpečnostní způsobilost vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Ing. Vratislava Mynáře“, v jehož rámci by kancléřova kauza a její důsledky měly být důkladně prodiskutovány.  Diskuze by přitom měla vyústit v doporučení, jak podobným situacím v budoucnu zabránit.

Závěrem bych ráda podotkla, že očekávám, že se v případě potvrzení informací pan Mynář alespoň při svém posledním úkonu ve funkci zachová jako muž, nebude čekat na odvolání prezidentem Zemanem a bezprostředně po seznámení se s vyrozuměním o neúspěšné žádosti podá k prezidentovým rukám rezignaci. 

Případné využití opravných prostředků by vzhledem k dosavadním výsledkům Národního bezpečnostního úřadu, se kterými se každý může seznámit v jeho výroční zprávě (například v případě žalob proti rozhodnutí ředitele NBÚ o rozkladu činí úspěšnost NBÚ 80 %), bylo jen snahou o prodlužování Mynářovy agonie, na niž opravdu není pěkný pohled.

Věra Kovářová, klub TOP 09 a Starostové

Autor: Tiskové STAN