Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Kovářová: Nepojedeme hlavou proti zdi. Státní rozpočet hnutí STAN nepodpoří

Kovářová: Nepojedeme hlavou proti zdi. Státní rozpočet hnutí STAN nepodpoří

15. 12. 2020

Ve středu bude Sněmovna ve třetím čtení schvalovat vládní návrh na státní rozpočet. Hnutí STAN zpočátku nabízelo ministryni při sestavování rozpočtu pomoc, ta ji odmítla. Předložený návrh je neúplný, nepočítá totiž s daňovým balíčkem, jehož podoba byla teprve v minulém týdnu odsouhlasena v Senátu. Stávající návrh je nereálný, Starostové a nezávislí ho proto nepodpoří.

Kovářová: Nepojedeme hlavou proti zdi. Státní rozpočet hnutí STAN nepodpoří

Kovářová: Nepojedeme hlavou proti zdi. Státní rozpočet hnutí STAN nepodpoří

„Vláda sestavila rozpočet podle hesla „po nás potopa“, a to ještě nezačalo pršet. Máme tu projednávat podobu rozpočtu, která je ale nereálná, protože daňový balíček přijde do Sněmovny až příští týden. Vláda se nesnaží šetřit na výdajích a skutečně roztáčí dluhovou spirálu. V roce 2023 se státní dluh zdvojnásobí, což se projeví na veřejných financích,“ připomíná poslankyně STAN.

Kovářová dále připomíná nepřiměřenou strukturu investic, kdy rozpočet počítá především se státními investicemi, nikoliv pro obce a kraje.

„Nerozumím, proč nedá vláda více peněz do regionů tak, aby se mohlo investovat, podpořili se malé a střední firmy, aby se plošně zajistila zaměstnanost. Nepočítá se ani s investicemi do digitalizace, prevence zdravotní péče, modernizace vzdělávání či ochrany krajiny. Vládní rozpočtová rezerva ani neodpovídá tomu, že by v příštím roce mohla přijít krize. Kde pak vláda vezme prostředky na podporu pro občany? Vláda se řítí proti zdi a toho se účastnit nebudeme,“ poznamenává Věra Kovářová.

Autor: Tomáš Pergl