Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Kovářová: Náklady na darování krve musí nést veřejné rozpočty, ne zaměstnavatel. Navrhuji změnu

Kovářová: Náklady na darování krve musí nést veřejné rozpočty, ne zaměstnavatel. Navrhuji změnu

14. 6. 2018

Změna počítá s tím, že i nadále budou dárci krve dostávat náhradu mzdy od zaměstnavatele, ten ale o to méně peněz odvede do veřejných rozpočtů, např. na daních. Dosud veškeré náhrady mzdy za dny, ve kterých měl dárce volno na darování krve, nesl zaměstnavatel.

Věra Kovářová, poslankyně hnutí STAN

Věra Kovářová, poslankyně hnutí STAN

„Ano, dárci krve by i nadále měli pobírat v den, kdy je jim odebírána krev, náhradu mzdy. Nepovažujeme ale za šťastné, že náklady za tento úkon, který je v celospolečenském zájmu, nese zaměstnavatel. V příštích dnech proto předložíme novelu, která tuto zátěž přenese na veřejné rozpočty,“ vysvětluje poslankyně Věra Kovářová (STAN). 

A vysvětluje důvody: „Existují bohužel případy, kdy zaměstnavatelé kvůli popsanému nastavení nevycházeli zaměstnancům – dárcům vstříc, což je pochopitelně nežádoucí. Naším návrhem, který se opírá přímo o zkušenosti z praxe, chceme tento problém odstranit.“ 

Poslankyně Kovářová už vloni prosadila návrh, aby si bezúplatní dárci krve mohli snížit daňový základ za každý odběr krve o 3 000 Kč namísto částky 2 000 Kč, která platila od roku 1996. Díky této novele si mohou nově odečíst 20 000 Kč od daňového základu také dárci kostní dřeně.

Autor: Tiskové oddělení STAN