Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Komunitní energetika a energetická soběstačnost. Starostové představili nosná témata kampaně pro komunální volby

Komunitní energetika a energetická soběstačnost. Starostové představili nosná témata kampaně pro komunální volby

6. 9. 2022

Hnutí Starostové a nezávislí dnes zahájilo ostrou fáze kampaně pro komunální volby. Za klíčové považují zejména v době přetrvávajícího konfliktu na Ukrajině a energetické krize za absolutní prioritu nacházet řešení v oblasti komunitní energetiky a energetické soběstačnosti.

Komunitní energetika a energetická soběstačnost. Starostové představili nosná témata kampaně pro komunální volby

Komunitní energetika a energetická soběstačnost. Starostové představili nosná témata kampaně pro komunální volby

Na zahájení proto vystoupili vedle ministra vnitra Víta Rakušana, ministra průmyslu a obchodu Jozef Síkely a 1. místopředsedy Lukáše Vlčka také starosta Slavičína Tomáš Chmela, starosta Kněžic Milan Kazda a lídr pražské kandidátky Petr Hlaváček, kteří prezentovali své zkušenosti a příklady dobré praxe z komunální úrovně. Důležitým krokem, který Českou republiku přiblíží k energetické nezávislosti,  bude novela energetického zákona, kterou ve spolupráci s ministrem Síkelou připravují zástupci poslaneckého klubu hnutí STAN. Novela nastaví podmínky pro fungování komunitní energetiky a usnadní budování obnovitelných zdrojů.

„V posledních týdnech, a to zcela oprávněně, slyšíme ve společenské diskusi jedno slovo, kterým je energie. Problémy s cenami energií, strach o energetickou soběstačnost. Musíme i v komunální kampani přijít s jasným vzkazem. Řešení máme, naši starostové mají dobré zkušenosti s přístupem k energiím. My teď chceme tyhle příklady dobré praxe proměnit ve standardy toho, jak na komunální úrovni k energiím přistupujeme - a přenést je i na celostátní úroveň. Řešení energetické krize je absolutní prioritou hnutí STAN,” řekl v úvodu předseda hnutí a ministr vnitra Vít Rakušan.
 

Jeho slova potvrdil i 1. místopředseda hnutí Lukáš Vlček. „Pro poslanecký klub STAN je energetika a s ní související nutné změny legislativy zásadní. Z regionů máme praktické zkušenosti v úsporách, spolupráci obcí a investicích do vlastních zdrojů energie. Co obce pokládají za samozřejmost – investují, spoří a spolupracují, tam státu v minulosti ujel vlak. Teď se to v bezprecedentní situaci rychle snažíme napravit.”
 

„Byť bych raději ve volbách prezentoval naši úspěšnou soutěž na Vltavskou filharmonii, nyní je ale potřeba řešit bezprostřední problémy Pražanů: drahé energie a bytovou krizi. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela má okamžitá řešení, my hledáme nástroje, jak zbavit Prahu závislosti na ruském plynu do budoucna. Proto jsem představil projekt energocentra u Ústřední čistírny odpadních vod v Bubenči, které bude dodávat teplo z odpadních vod potenciálně až do třetiny domácností v Praze. Je to vlastně jediná pražská domácí surovina, které bude čím dál víc s tím, jak metropole poroste. Věřím, že novou energii přináší i naše pražská kandidátka, kterou jsem sestavil s cílem, aby byla Praha světovou metropolí, ale zároveň zůstala městem pro všechny, ve kterém se dobře žije. Pro křehké skupiny obyvatel jsme proto rozeběhli výstavbu dostupných nájemních bytů, v přípravě jich máme 8 tisíc,“ uvedl lídr pražské kandidátky hnutí STAN Petr Hlaváček.

 
„Rozvoj obnovitelných zdrojů i energetické úspory jsou nyní v Česku zoufale zanedbány. Jedním z důvodů je celá řada svazujících pravidel, která my proto chceme ještě letos změnit. Během podzimu proto Poslanecké sněmovně předložíme novelu energetického zákona, která zavede jednodušší pravidla pro instalaci obnovitelných zdrojů. Například tak zvýšíme hranici instalovaného výkonu pro provoz vlastních výroben energie bez licence,“ zmínil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Další oblastí, na kterou se v rámci novely ministerstvo společně s hnutím STAN zaměří, je komunitní energetika. „Jednotlivé celky, které mezi sebou budou elektřinu sdílet, nazveme energetická společenství a spolu s odborníky z energetického trhu či se zástupci Energetického regulačního úřadu nyní pracujeme na jejich konkrétní definici. Komunitní energetika zajistí výrobu energie, která bude přívětivější k životnímu prostředí a přinese také lepší nakládání s energiemi. Investice do komunitní energetiky navíc vytvoří nová pracovní místa v obcích, které se do jejího rozvoje pustí,“ dodal Síkela a zmínil, že jejím nejdůležitějším aspektem je zajištění levné a bezpečné energie pro Českou republiku. 

 
Na zahájení byly také prezentovány úspěšné projekty a kroky z praxe. Jedním z nich je komplexní inspirativní projekt, slavičínská Cirkula. Vznikla přestavbou staré uhelné kotelny na spalování biomasy. Dnes zásobuje teplem domovy dvou a půl tisíc lidí, tedy více než třetiny slavičínské populace. „Tím to však rozhodně neskončilo: už nyní jde asi o jediný projekt v ČR, který bude využívat všechny obnovitelné zdroje energie. V areálu Cirkuly se v kogeneračních jednotkách vyrábí také elektřina, letos instalovaná tepelná čerpadla pomáhají využívat energii z rozdílných teplot vzduchu a ještě v tomto roce se chystá osazení všech střech areálu solárními panely, které budou sloužit k ohřevu vody a v létě tak nahradí spalování biomasy. Rád bych ještě adaptoval starý komín, který je součástí areálu, na využití větrné energie. Pak bychom byli energeticky soběstační a skutečně využívali veškeré dostupné obnovitelné zdroje,“ plánuje starosta Slavičína Tomáš Chmela. 

 
Obec Kněžice vyřešila hned několik problémů díky bioplynové stanici. Ta nejen dodává energii, ale zároveň nahrazuje i čistírnu odpadních vod a kanalizaci. „Investiční náklady projektu sice byly obrovské, ale po odečtení nákladů na kanalizaci a čističku znamená zhruba 45 milionů úsporu. My jsme ale šli dál a řekli jsme si, že takto budeme likvidovat i veškeré biologické odpady, tzn. posečenou trávu z obecních ploch, kterých máme asi 10 hektarů, což není málo, také shrabané listí, odpady z domácností, jídelen atd. Díky tomuto projektu devadesát procent trvale žijících obyvatel Kněžic není závislých na uhlí ani na plynu. A nyní pro ně plánujeme vybudovat lokální distribuční síť na dodávku elektřiny. Cesta je to opět trnitá, ale snad se podaří po ní dojít do cíle. Dodávka elektřiny je totiž výrazně složitější. Nejen legislativně, ale i technologicky. Je třeba stabilizovat zdroj a pořídit akumulaci. Tyto aktivity budou bohužel finančně hodně náročné, proto se snažíme dosáhnout sdílení vyrobené elektřiny, a to díky energetickým komunitám,” popsal cestu k energetické nezávislosti starosta Milan Kazda.

Autor: Sára Beránková

Brožura Komunitní energetika ke stažení: