Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Komunisté chtějí změnu voleb do Senátu, protože neskousli vlastní porážku

Komunisté chtějí změnu voleb do Senátu, protože neskousli vlastní porážku

29. 7. 2019

Starostové a nezávislí odmítají návrh KSČM na zrušení dvoukolové volby. STAN považuje změnu za ryze účelovou záležitost, která nevyřeší problémy nízké volební účasti v senátních volbách. 

Komunisté chtějí změnu voleb do Senátu, protože neskousli vlastní porážku

Komunisté chtějí změnu voleb do Senátu, protože neskousli vlastní porážku

„Komunistický návrh na změnu volebního systému pramení především z toho, že nedokázali skousnout drtivou porážku v posledních senátních volbách. Změna dvoukolového systému není řešením, které by zvoleným senátorům zvýšilo legitimitu. Pokud chceme udržet důstojnost a roli Senátu v politickém systému, měli bychom přemýšlet, jak efektivně informovat veřejnost o práci poctivých senátorů, a nikoliv veřejně prohlašovat, že je Senát zbytečný,“ řekl předseda hnutí Vít Rakušan.

„Senát je v dnešní době především strážce ústavního pořádku a důležitou protiváhou k vládní politice, protože dokáže upozornit a napravovat legislativní chyby v zákonech, které přijala Poslanecká sněmovna. Účast v senátních volbách je dlouhodobě tristní, ovšem cílem návrhu komunistů není přilákat k volbám více lidí, ale dostat více komunistů do Parlamentu. Takový populistický krok já zásadně odmítám,“ dodal předseda klubu STAN Petr Holeček.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN