Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Koalice diskriminuje obce a města, peníze přidala jen krajům

Koalice diskriminuje obce a města, peníze přidala jen krajům

23. 10. 2015

Vládnoucí koalice dnes schválila vlastní návrh zákona, který přidá peníze pouze krajům. Přitom zcela vědomě vynechala obce a města, které nezískají nic, i když by na to měly podle udávané logiky stejné právo. Starostové a nezávislí na tento problematický fakt již dlouhodobě upozorňovali. Senátní klub Starostů podá pozměňovací návrh, který diskriminaci odstraní.
Koalice diskriminuje obce a města, peníze přidala jen krajům

Koalice diskriminuje obce a města, peníze přidala jen krajům

„To, co dnes vládnoucí koalice předvedla, byla ukázka učebnicové diskriminace. Když se před třemi lety zvyšovalo DPH, obce, města a kraje z toho neměly profit, protože zisk z těchto příjmů byl určený na financování důchodové reformy. Reformu vláda zrušila, ale peníze z ní nyní přidá jen krajům. Tyto příjmy měly krýt potřeby obcí a měst, které už není možno financovat z nových evropských fondů, ‎což byla vyjednávací chyba této vlády,“ upozorňuje starosta Dolních Břežan Věslav Michalik (STAN).

„Daňové příjmy státu, krajů a obcí spolu musí dýchat. Naprosto chápu rozhněvané starosty a zastupitele, kteří s tímto krokem nesouhlasí. Proč kraje dostanou přidáno, ale obce a města ne? Jediným vysvětlením jsou krajské volby v příštím roce. Uděláme všechno pro to, aby tento návrh neprošel v Senátu, případně u prezidenta republiky. Vláda navíc nařídila zvýšit platy úředníkům, ale obcím na tyto výdaje už nic nepřidala, takže i to bude na úkor dalšího rozvoje,“ říká zastupující předseda STAN Petr Gazdík.

Členka Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Věra Kovářová podala pozměňovací návrh, který situaci řešil a kterému výbor vyjádřil svou podporu. „Nepřijetím tohoto pozměňovacího návrhu vláda zřetelně říká, že jí na obcích a městech, a lidech, kteří v nich žijí, absolutně nezáleží. Přitom mnou navrhnutá částka mohla být efektivně vynaložena na reálné potřeby samospráv. To se bohužel kvůli rozhodnutí vládnoucí koalice nestane. Stát na obce navíc přenáší nové povinnosti, například nová hlášení a výkaznictví,“ říká Kovářová.

Senátní klub Starostové a nezávislí podá pozměňovací návrh, který bude diskriminaci obcí a měst řešit. „Zvu pana ministra financí na návštěvu do svého regionu na Karlovarsku, aby viděl, jaké jsou reálné potřeby obcí a měst. Je totiž evidentní, že této problematice vůbec nerozumí,“ říká předseda klubu Jan Horník.

Karel Kreml, tiskový mluvčí STAN

Autor: Tiskové STAN