Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Josef Flek: Omezíme nikotinové sáčky mezi mladými

Josef Flek: Omezíme nikotinové sáčky mezi mladými

21. 11. 2022

Do konce roku by Sněmovna měla projednat návrh novely zákona č. 65/2017 Sb. o ochraně veřejného zdraví před škodlivými látkami. Jsem jedním z pěti hlavních předkladatelů změn, které omezí dostupnost nikotinových sáčků u dětí a mladistvých. 

Josef Flek: Omezíme nikotinové sáčky mezi mladými

Josef Flek: Omezíme nikotinové sáčky mezi mladými

Zakážeme prodej nikotinových sáčků osobám mladším 18 let. 

Proč? Nikotinové sáčky jsou totiž dobrý sluha, ale zlý pán. Původně vznikly jako pomoc kuřákům, aby se mohli snadněji zbavit závislosti na tabákových výrobcích. Potud je to v pořádku. Jenomže se při jejich zavádění do praxe zapomnělo upravit to, aby nebyly volně dostupné dětem a mladistvým. 

Až čtyři cigarety v jednom nikotinovém sáčku!

Na školách je to dnes nová móda – strčit si sáček do pusy a dostávat tak nikotin přímo do těla. Následky mohou být například: ztráta koncentrace u žáků a studentů, vybudování si závislosti nebo postupný přechod k tabákovým výrobkům (jaká to ironie). Nadměrné užívání nikotinu může také vést ke zhoršování úzkostných poruch.

Novelou napravujeme chyby z minulosti a snažíme se zabránit zdravotním problémům, ke kterým může dlouhodobé využívání nikotinových sáčků vést. Z dostupných dat víme, že nejvyšší zastoupení uživatelů nikotinových sáčků se nachází v nejmladší věkové skupině, a to u osob ve věku 15 – 24 let. Jeden nikotinový sáček může obsahovat až 50 mg nikotinu. To jsou tak cca 4 cigarety. Ale zatímco čtyři cigarety si jen tak ve 12 letech nekoupíte, tak celé balení nikotinových sáčků klidně. To ale teď změníme.

Chráníme děti před zdravotními riziky

Tato iniciativa je nadstranická. Pět předkladatelů je sice za koalici, ale máme i podporu opozice. Společně s Martinou Ochodnickou (TOP 09) a Věrou Adámkovou (ANO 2011) jsme dne 21. listopadu na půdě Sněmovny pořádali také kulatý stůl k otázkám regulace konzumace energetických nápojů, nikotinových sáčků a kratomu. Jsou to všechno nové fenomény, které se významně na školách rozmohly. Naším cílem není likvidovat byznys, ale ochránit mladé před konzumací zdraví škodlivých látek.

Autor: Josef Flek, poslanec, člen a ověřovatel Výboru pro zdravotnictví PS PČR