Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Josef Bernard: Osobně se zasadím o prosazení manželství pro všechny. Novela zákona má podporu napříč politickým spektrem

Josef Bernard: Osobně se zasadím o prosazení manželství pro všechny. Novela zákona má podporu napříč politickým spektrem

8. 6. 2022

Do Poslanecké sněmovny se vrací novela zákona o manželství pro všechny. Jejím hlavním předkladatelem je poslanec z hnutí STAN Josef Bernard. Návrh získal širokou podporu napříč téměř celým politickým spektrem - svůj podpis připojili zástupci celkem pěti parlamentních stran. Pokud předloha projde legislativním procesem, zrovnoprávní svazky stejnopohlavních párů, které mohly dosud využívat pouze instrument registrovaného partnerství. To ale nepřináší stejná práva jako manželství.

Josef Bernard: Osobně se zasadím o prosazení manželství pro všechny. Novela zákona má podporu napříč politickým spektrem

Josef Bernard: Osobně se zasadím o prosazení manželství pro všechny. Novela zákona má podporu napříč politickým spektrem

„Jedna skupina lidí je diskriminována. Nemohou uzavírat sňatky, nemají stejná práva. Přál bych si, abychom to v tomto volebním období napravili a osobně se o to zasadím. I já jsem byl vychováván v rodině, která nepřijímala komunitu LGBT. V průběhu svého života jsem ale názor změnil pod vlivem publikovaných vědeckých názorů, svých přátel a zejména své manželky. Ostatně podle průzkumů 5,7 milionů našich spoluobčanů manželství pro všechny také podporuje," shrnul hlavní předkladatel návrhu Josef Bernard ze STAN. Novela má také vysokou podporu poslaneckého klubu hnutí Starostové a nezávislí.

Předlohu podepsal za každou z pěti připojených stran jeden zákonodárce. Kromě Josefa Bernarda (STAN) také předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová z TOP 09, za Piráty místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová a ministr kultury Martin Baxa za ODS. Z hnutí ANO pak návrh novely signovala poslankyně Jana Pastuchová. 

Uzákonění manželství pro všechny páry bez rozdílu prošlo loni ve Sněmovně prvním čtením, ke kompletnímu schválení ale nedošlo. Poslanci se tak budou nyní návrhem zabývat znovu od začátku. V případě přijetí by novela např. umožnila párům stejného pohlaví mít společné jmění manželů, pobírat vdovský/vdovecký důchodu nebo si společně osvojit děti. Dítě vychovávané stejnopohlavním párem by pak díky manželství svých rodičů získalo stejná práva jako ostatní děti - např. sirotčí důchod. 

„Homosexualita není volbou, ale tolerance k jinakosti ano,” uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Nejen zástupci politických stran pak dnes vyjádřili svou podporu symbolickým během "Fér pár", který odstartoval z Malostranského náměstí. K akci se připojily i známé osobnosti - moderátorka Ester Janečková, youtuber Karel Kovy Kovář nebo herečka Lejla Abbasová.

Manželství párů stejného pohlaví je dnes zavedeno ve třech desítkách zemí světa, někde již celou jednu generaci.

 

Autor: Sára Beránková