Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Jiří Růžička a Jan Lacina znovu vyzývají prezidenta: Zrušte kontroly u vstupů k Pražskému hradu a otevřte ho lidem

Jiří Růžička a Jan Lacina znovu vyzývají prezidenta: Zrušte kontroly u vstupů k Pražskému hradu a otevřte ho lidem

31. 12. 2021

1. místopředseda Senátu Jiří Růžička a poslanec Jan Lacina dnes prezidentu Miloši Zemanovi odeslali již třetí dopis s výzvou ke zrušení plošných kontrol všech příchozích návštěvníků Pražského hradu. Dopis navazuje na výzvy, které oba představitelé prezidentu republiky poslali už v minulých letech. 

Jan Lacina a Jiří Růžička odeslali dopis prezidentu Miloši Zemanovi

Jan Lacina a Jiří Růžička odeslali dopis prezidentu Miloši Zemanovi

Celé znění dopisu:
 

K rukám: Ing. Miloš Zeman, prezident České republiky

Kancelář prezidenta republiky

Hrad I. nádvoří č. p. 1
119 08 Praha 1, Hradčany

 

V Praze, 31. prosince 2021

 

Pane prezidente, 

poprvé jsme se na vás jako na nejvyšší autoritu Pražského hradu obrátili poslední den roku 2018 s výzvou, abyste inicioval odstranění plošných bezpečnostních kontrol při vstupu do areálu Hradu, které se nám už tehdy zdály zbytečné, potupné a v rozporu s postoji předchozích demokratických prezidentů této země.  

Vaše kancelář nám tehdy odpověděla, že se „opakovaně obrátila na bezpečnostní složky s dotazem, zda nadále trvají podmínky pro preventivní bezpečnostní kontroly vstupujících osob“. Oslovené bezpečnostní složky podle sdělení vaší kanceláře „na základě kontroly aktuálních rizik pro areál Pražského hradu i nadále doporučily pokračovat v preventivních bezpečnostních kontrolách, které provádí na základě svých povinností a oprávnění Policie ČR“.

Dovolujeme si připomenout, že bezpečnostní kontroly nechaly policejní orgány zavést na Pražském hradě už v létě 2016. Bylo to po aféře s červenými trenýrkami vlajícími místo prezidentské zástavy, která byla nade vší pochybnost uměleckou recesí a nikoli teroristickým činem. Na rozdíl od útoku dvou ruských agentů na sklad munice ve Vrběticích v roce 2014, po jejichž odhalení následovalo letos na jaře vyhoštění většiny personálu ambasády Ruské federace v ČR. Od výbuchu vrbětického muničního skladu jsme se už s teroristickými útoky v ČR, bohudík, nesetkali.

A protože od našeho prvního dopisu z posledního dne roku 2018 nevznikl na území České republiky ani náznak čehokoli, co by mohlo podpořit obavy z teroristického útoku, obrátili jsme se na vás podruhé 31. prosince 2020 se stejnou výzvou znovu. Tentokrát už jsme však z Kanceláře prezidenta republiky nedostali odpověď žádnou.

Uběhl další rok bez sebemenšího náznaku nebezpečí jakéhokoli teroristického útoku v České republice. A my opět stojíme jako zástupci pražské i české veřejnosti před zátarasy při vstupu do areálu Pražského hradu ve stejných rozpacích jako v minulosti. 

Obracíme se tedy na vás tímto dopisem už po třetí, a to s výzvou, abyste znovu oslovil příslušné bezpečnostní složky k prověření, zda jsou další plošné kontroly všech příchozích návštěvníků areálu Pražského hradu opravdu nutné.

Nám se podle všech dostupných informací, kterými jako členové obou komor Parlamentu České republiky disponujeme, jeví, že nikoli. 

Jiří Růžička                                                  Jan Lacina

1. místopředseda Senátu PČR                    člen Poslanecké sněmovny PČR

zastupitel Prahy 6                                        místostarosta Prahy 6


 

Autor: Sára Beránková