Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Je čas zvednout normativy na bydlení, aby vláda mohla lidem efektivně pomoci

Je čas zvednout normativy na bydlení, aby vláda mohla lidem efektivně pomoci

19. 8. 2022

Příspěvek na bydlení by měl být jedním z hlavních pilířů pomoci lidem při současném zdražování nájmů i energií. Díky němu lidé zaplatí za náklady na bydlení maximálně 30 % z příjmu (v Praze pak 35 %), přičemž výše finanční pomoci je zastropována tzv. normativními náklady na bydlení. Aby pomoc státu byla efektivní, musí se tyto normativy co nejdříve zvednout, říká poslankyně a místopředsedkyně sociálního výboru Pavla Pivoňka Vaňková (STAN).

Je čas zvednout normativy na bydlení, aby vláda mohla lidem efektivně pomoci

Je čas zvednout normativy na bydlení, aby vláda mohla lidem efektivně pomoci

„Bez toho to jinak nepůjde. Ceny energií i bydlení prudce rostou a současné normativy, nebo – li finanční stropy toho, co mají dávat lidé za bydlení, již neodráží aktuální náklady. Pokud chce stát opravdu efektivně pomoci, je nutné tento strop navýšit. Krok je teď na Ministerstvu práce a sociálních věcí a ministrovi Marianu Jurečkovi a my za STAN uděláme vše proto, aby se od října normativy zvýšily. V tuto dobu bude totiž docházet k zvyšování záloh za energie a růstu nákladů,“ zdůraznila Pavla Pivoňka Vaňková.

Jako příklad uvedla normativ na bydlení pro seniorku v Praze, který je nyní 10 121 Kč. Náklad nad tuto sumu se pak již nezohledňuje. Tato částka ale neodpovídá realitě. Tříčlenná rodina v nájmu v okresním městě má strop 12 599 Kč. Naposledy se normativní náklady zvedaly na začátku letošního roku.

„Normativy ovlivňuje velikost domácnosti a obce, ale vůbec se nezohledňují odlišné ceny v jednotlivých regionech. Proto je potřeba nastavení normativů revidovat a co nejdříve připravit cenové mapy nájemného. To by měl být po mimořádném navýšení normativů další krok,“ dodala Pivoňka Vaňková (STAN) s tím, že je také nutná osvěta. „Stát musí příspěvek na bydlení co nejvíce komunikovat, neboť jej řada lidí, kteří mají na něj nárok, nevyužívá,“ dodala poslankyně.