Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Je čas rozumně investovat

Je čas rozumně investovat

18. 1. 2017

Guvernér ČNB Jiří Rusnok dnes ve Sněmovně potvrdil, že jednou z příčin nízkého ekonomického růstu jsou nedostatečné investice. STAN přicházejí s řešením.
Je čas rozumně investovat

Je čas rozumně investovat

Navrhujeme investovat část přebytku státního rozpočtu na důležité dotační programy, které neuspokojily všechny kvalitní žádosti, na financování platů ve veřejné dopravě a na závazky vůči spojencům.
 
„Stát loni hospodařil s přebytkem, jednak protože vláda ušetřené peníze nedokázala proinvestovat, a jednak z důvodu mimořádné splátky ve výši 65 miliard z Evropské unie. Navrhujeme 9,9 miliard korun z přebytku rozpočtu přesunout do existujících dotačních programů, kde počet žádostí převyšoval celkovou alokaci finančních prostředků. V regionech jsou připraveny stovky kvalitních projektů na rekonstrukce školek, sportovišť a zázemí, komunikací, kulturních památek, vodovodů a kanalizací, ale vzhledem k nízkým alokacím se na ně nedostalo,“ říká poslanec Jan Farský (STAN).
 
„Samotné stavby nejen zvýší kvalitu života, zároveň pomohou malým a středním podnikům, podpoří klesající stavebnictví a zvýší investice veřejného sektoru. Multiplikační efekt takových investic je zřejmý. Rekonstrukce některých dopravních úseků je nutná, a pokud ji budeme jen odsouvat, náklady budou v budoucnu jen vyšší,“ říká poslankyně Věra Kovářová (STAN).
 
Součástí tohoto návrhu je i řešení kritické situace v oblasti financování veřejné dopravy a investic do obrany. „Vláda nařídila zvýšit platy řidičům autobusů, ale neřekla, kde na to vzít, a kraje ani města na to nemají peníze. Část přebytku z rozpočtu by situaci dokázala vyřešit, navíc by samosprávy nemusely doplácet na sliby vlády. A vzhledem k našim závazkům vůči spojencům v obraně, které dlouhodobě neplníme, navrhujeme další část investovat právě tam,“ říká předseda STAN Petr Gazdík.
 
„Plán ministra financí využít přebytek na splácení státního dluhu je krajně nelogický, protože úroková sazba je záporná. Díky ní jsou pro nás půjčky výhodné, a ještě nám za půjčování platí. V takové situaci dává ekonomický smysl peníze investovat, což v dnešním výstupu potvrdil i guvernér ČNB Jiří Rusnok, a proto přicházíme s návrhem, kde by investice mohla výrazně pomoct, a mimo jiné nakopnout základ naší ekonomiky, skomírající stavebnictví,“ dodává Gazdík.

Návrh alokací a vyrovnání

Existující dotační programy

Oblast Výše neuspokojených žádostí* (v mil. Kč) Návrh alokace (v mil. Kč)
Školství 3 842 3 500
Sportovní zázemí 7 359 2 000
Silnice II. a III. třídy ** 3 000
Místní komunikace 314 300
Vodovody a kanalizace 1 500 800
Památky a záchrana arch. dědictví 2 000 300
Celkem    9 900

Další návrhy vyrovnání

Oblast Výše vyrovnání (v mil. Kč)
Platy ve veřejné dopravě 1 000
Obrana 1 000
Celkem  2 000
 
*Údaje jsou přibližné.
**De facto neomezené množství.
 
Karel Kreml, tiskový mluvčí STAN

Autor: Tiskové STAN