Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Jan Farský: Stát má sloužit, ne překážet. Doufáme, že projde zmírnění EET pro neplátce DPH

Jan Farský: Stát má sloužit, ne překážet. Doufáme, že projde zmírnění EET pro neplátce DPH

12. 6. 2018

Novela zákona o EET z dílny hnutí STAN vstupuje do 3., závěrečného čtení ve Sněmovně. 

Jan Farský, Věra Kovářová a Vít Rakušan

Jan Farský, Věra Kovářová a Vít Rakušan

Starostové a nezávislí v něm chtějí prosadit osvobození drobných podnikatelů od povinnosti EET.

„Stát má sloužit, ne překážet. Proto prosazujeme zrušení povinnosti EET pro neplátce DPH. Pokud chce někdo začít podnikat, tak by měl mít co nejjednodušší podmínky a stát by mu neměl házet klacky pod nohy,“ vysvětluje předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský.

Stejně tak do závěrečného projednávání postoupila změna zákona, požadující po kancléři prezidenta ČR bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň utajení. 

„Tento postoj prosazujeme již dlouhodobě, protože kancléř prezidenta ČR mnohdy pracuje s přísně tajnými informacemi, které v nesprávných rukou mohou představovat bezpečnostní riziko státu,“ řekla poslankyně hnutí STAN Věra Kovářová

Naopak teprve na začátku je návrh poslankyně Kovářové snížit DPH na jízdné v hromadné dopravě.

„Pokud projde, odlehčí krajským i obecním rozpočtům a z ušetřených peněz bude možné zvýšit kvalitu veřejné dopravy a její obslužnosti. Snížení daňové sazby ve finále prospěje těm, kteří jezdí do škol či do práce veřejnou dopravou a my to považujeme za oprávněné.“ dodává Věra Kovářová.

Klub STAN probíral také probíhají vyjednávání o vládě, která bude poprvé od vzniku samostatného českého státu s největší pravděpodobností, ať už přímo či nepřímo, podpořena hlasy komunistů - s tím hnutí STAN zásadně nesouhlasí. 

„My řešíme, jak dopadne referendum ČSSD, ale přehlížíme, co už je předem dané – ať už vyjednávání o vládě dopadne, jak chce, tak se vláda opře o hlasy komunistů. Ti si také říkají zásadním způsobem o moc,“ řekl předseda poslaneckého klubu Jan Farský. Jak upozorňuje, KSČM dnes přináší témata, která popírají právní stát. Jedním z nich je například zdanění církevních restitucí. KSČM chce za případnou podporu vlády zdanit něco, co bylo po jejich nástupu k moci odcizeno a po revoluci navráceno v často hrozném stavu.

V některých případech sice Sněmovna návrh z dílny STAN zamítne, ale téma se přesto dostane na pořad dne, nasvítí se a věci se začnou řešit. Takovým příkladem je zákon o směnárnách, jehož autorem byl Vít Rakušan. Česká národní banka už odebrala obchodní licenci síti směnáren Chequepoint, kterou poslanec Rakušan navštívil na jaře. 

„Jsem rád, že se nám podařilo na problém nepoctivých směnáren upozornit a stát konečně začal konat. Hodnotím pozitivně, že se hnutí STAN daří i s šesti poslanci otevírat diskuzi ohledně témat, která jsou důležitá a naše práce má pozitivní výsledky,“ zmínil poslanec Vít Rakušan.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN