Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Jan Farský ke změně jednacího řádu PSP ČR

Jan Farský ke změně jednacího řádu PSP ČR

26. 4. 2019

V Poslanecké sněmovně se právě projednává novela jednacího řádu Poslanecké sněmovny navrhovaná předsedou Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem. 

Jan Farský ke změně jednacího řádu PSP ČR

Jan Farský ke změně jednacího řádu PSP ČR

Novela má dle předkladatelů za cíl zeefektivnit legislativní proces v dolní komoře Parlamentu ČR a zatraktivnit čtvrteční interpelace.

„Nesouhlasíme s navrhovanou novelou jednacího řádu Poslanecké sněmovny. Proklamovaného cíle - zatraktivnit interpelace, se nedosáhne změnou jednacího řádu, ale tím, že na interpelace budou chodit ministři a premiér. Interpelovat nepřítomné členy vlády je skutečně neatraktivní. A hodnotit efektivitu sněmovny podle rychlosti a množství schválených zákonů? Cílem legislativního procesu musí být kvalita, ne rychlost a množství. Ve změnách je navíc vloženo neodůvodněné pošlapání práv malých klubů. Své pravomoci, veta, přestávky, nijak nezneužíváme.  
Celé je to pouze o předstírání řešení fiktivního problému. Je to pouze překládání zbytečného návrhu zákona, přičemž skutečné řešení tkví v dodržování politické kultury volených představitelů.“

Autor: Jan Farský, předseda poslaneckého klubu STAN