Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Hraba (STAN): Zvýšíme tresty za týrání zvířat

Hraba (STAN): Zvýšíme tresty za týrání zvířat

3. 3. 2020

Poslanecká sněmovna bude dnes definitivně rozhodovat o senátním pozměňovacím návrhu z dílny senátora hnutí STAN Zdeňka Hraby, který má zpřísnit tresty za týrání zvířat, ale také tresty pro tzv. množírny.

Hraba (STAN): Zvýšíme tresty za týrání zvířat

Hraba (STAN): Zvýšíme tresty za týrání zvířat

"Počet případů týrání zvířat každoročně stoupá. A dnes je velká šance na zpřísnění trestů tyranům, což by mohlo dát naději na snížení této nelichotivé statistiky. Návrh dává jasný signál, že by společnost neměla agresivní chování vůči živým tvorům tolerovat, a proti agresorům se postavit.

Tresty za týrání zvířat jsou dnes dost nízké a pachatelé této trestné činnosti jsou si toho vědomi, že v případě odsouzení mohou skončit „pouze“ s podmínkou nebo peněžitý trest v desítkách tisíc korun. Nastal čas na zpřísnění trestů tak, aby měl preventivní účinek a ty, kdo zvířata týrají, od tohoto jednání odradil.

Naše změna tresty za týrání zvířat až na 3 roky odnětí svobody. Dále zvýšení až na 5 let odnětí svobody v případech, že někdo týrá zvířata opakovaně, dlouhodobě nebo na veřejnosti. A zvýšení trestu odnětí svobody až na 6 let, pokud tak pachatel činní zvláště surovým způsobem nebo na větším počtu zvířat.

Návrh, který jsem předložil, také počítá se zvýšením trestů za chov v „množírnách“ v určitých případech až na 10 let odnětí svobody. Ústavně-právní výbor tento pozměňovací návrh bohužel nepřijal, nicméně tento boj nevzdávám. O zákonu bude ještě jednat senátní zdravotnický výbor a věřím, že se mi podaří přesvědčit další senátory také na jednání pléna, které se bude konat na konci ledna.

Jsme na dobré cestě k tomu, aby se týrání zvířat přestalo nízkými tresty tolerovat.“

Autor: Senátor Zdeněk Hraba