Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Hraba (STAN): Ústavní soud vyslal jasný signál, že si stát nemůže bezmezně dovolit úplně cokoliv

Hraba (STAN): Ústavní soud vyslal jasný signál, že si stát nemůže bezmezně dovolit úplně cokoliv

15. 10. 2019

Hraba (STAN): Ústavní soud vyslal jasný signál, že si stát nemůže bezmezně dovolit úplně cokoliv

Hraba (STAN): Ústavní soud vyslal jasný signál, že si stát nemůže bezmezně dovolit úplně cokoliv

Ústavní soud dnes svým nálezem zrušil zákon zavádějící zdanění finančních náhrad v rámci tzv. církevních restitucí. Vyhověl tak návrhu skupiny senátorů, která svůj návrh na zrušení tohoto zákona podala v červnu tohoto roku Ústavnímu soudu.

Skupina devatenácti senátorů ze senátorského klubu Starostové a nezávislí se na Ústavní soud obrátila s argumenty, že přijatý zákon vykazuje jednak znaky nepřípustné retroaktivity a narušuje princip legitimního očekávání plynoucího ze smlouvy, kterou stát v roce 2012 s církvemi a náboženskými společnostmi uzavřel. Skupinu senátorů, za kterou jednal senátor Zdeněk Hraba, zastupoval při řízení před Ústavním soudem jeho emeritní soudce JUDr. PhDr. Stanislav Balík, Ph.D.

„Dnešním nálezem Ústavní soud vyslal jasný signál do společnosti, že stát není všemocný a nemůže si vůči občanům a organizacím dovolit úplně cokoliv. Jsem rád, že Ústavní soud potvrdil, že smlouvy se mají dodržovat. A to i když je jednou ze smluvních stran sám stát,“ komentuje nález Ústavního soudu senátor Zdeněk Hraba.

„Jedním z našich argumentů bylo i to, že stát tímto zákonem zneužil své právo vydávat zákony: chtěl totiž právem regulovat to, co si jako jedna strana smluv, které s církvemi na základě zákona o majetkovém vyrovnání uzavřel, nedokázal dojednat s druhou smluvní stranou,“ dodává senátor Hraba.

„Zároveň chci apelovat na církve a náboženské společnosti i obce k předcházení zbytečným soudním sporům o vydání majetku obcím. Většinou takové spory neprospívají k dobrému jménu ani jedné ze stran sporu. Chtěl bych je tedy poprosit, aby se pokud možno snažily najít kompromis,“ říká na závěr senátor Zdeněk Hraba.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN