Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Hraba (STAN): Blatného návrh na šmírování lidí je jako z Orwellova románu

Hraba (STAN): Blatného návrh na šmírování lidí je jako z Orwellova románu

1. 12. 2020

Na pondělním jednání vlády představil ministr zdravotnictví návrh novely zákona o ochraně veřejného zdraví i dalších zákonů. Novela by měla mimo jiné zřídit nový úřad Státní hygienické služby, který by měl pravomoc například sledovat osobních údaje o místech pobytu občana, který onemocněl infekčním onemocněním (jakýmkoli), a to novelou zákona o elektronických komunikacích. Proti takovému návrhu se staví místopředseda Ústavně-právního výboru Senátu Zdeněk Hraba.

Hraba (STAN): Blatného návrh na šmírování lidí je jako z Orwellova románu

Hraba (STAN): Blatného návrh na šmírování lidí je jako z Orwellova románu

„Vypadá to, že byla vypsána soutěž na překonání Orwellova 1984 čirou realitou. Představenou novelu ministra zdravotnictví považuji za bezprecedentní klíč ke šmírování soukromí občanů,“ komentuje návrh zákona, který je právě v připomínkovém řízení, senátor Zdeněk Hraba.

„Sledování osobních údajů o místech pobytu občana, který onemocněl infekčním onemocněním, třeba i kvůli chřipce, nebo uzavírání obchodů a omezování práva shromažďovacího nemůže být svěřeno novému úřadu bez parlamentní kontroly,“ říká senátor.

Vláda plánuje tento návrh zákona projednat v legislativní nouzi. „Chtějí si tímto zákonem chce pouze usnadnit cestu, protože mají problém efektivně využívat nástroje, které jim poskytují dnes platné zákony. Ale takovéto rozšíření možností omezit soukromí je pro mě za hranou. Pokud to vláda myslí s touto novelou vážně a dostane ji až do Senátu, udělám vše pro to, aby přes horní komoru neprošla,“ doplňuje na závěr místopředseda ústavně-právního výboru Senátu Zdeněk Hraba.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN