Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Hraba: Můj dům, můj hrad. Chci posílit práva občanů bránících svůj domov, sebe a své blízké. Lupiči musí přijít o pocit beztrestnosti

Hraba: Můj dům, můj hrad. Chci posílit práva občanů bránících svůj domov, sebe a své blízké. Lupiči musí přijít o pocit beztrestnosti

13. 1. 2020

V obcích jižně od Prahy řádí v posledních týdnech organizovaný gang vykrádající domy, který má na svědomí až 120 loupeží. Lidé se často bojí proti lupičům ve vlastních domech zasáhnout kvůli obavám, aby nebyli sami trestně stíháni. Senátor Zdeněk Hraba proto chystá novelu trestního zákona, která má posílit práva obyvatel při efektivní obraně proti lupičům, a otevřít nad tímto návrhem debatu v Parlamentu.

Hraba: Můj dům, můj hrad. Chci posílit práva občanů bránících svůj domov, sebe a své blízké. Lupiči musí přijít o pocit beztrestnosti

Hraba: Můj dům, můj hrad. Chci posílit práva občanů bránících svůj domov, sebe a své blízké. Lupiči musí přijít o pocit beztrestnosti

Podle senátora Zdeňka Hraby (STAN) je třeba přijít s řešením, které by do budoucna posílilo právní postavení lidí ochotných aktivně bránit sebe, svůj domov, své blízké, protože pouze bezprostřední reakce na takové útoky je účinná a působí i preventivně. „V současnosti mají lupiči domnělý pocit beztrestnosti nejen proto, že je složité pro policii tyto lupiče dopadnout, ale i kvůli tomu, že občan nemá nyní efektivní zákonnou možnost obrany svého domova,“ říká senátor Hraba.

 „Lidské životy a bezpečný domov jsou zcela zásadní hodnoty. Nastal proto čas na nepopulistickou a seriózní diskusi o podrobnější úpravě nutné obrany, včetně promítnutí zásady Můj dům, můj hrad do našeho právního řádu,“ říká senátor Hraba. „Nechci, aby ti, kdo brání sebe a svůj majetek, byli posléze popotahováni nebo dokonce trestáni. „Zároveň jsem přesvědčen, že reálná představa útočníka, že může narazit na člověka připraveného po právu a efektivně bránit svůj domov, sebe, své blízké i jiné napadené osoby, potenciální útočníky a lupiče  může od útoku odradit, na rozdíl od současností, kdy mají často pocit beztrestnosti nebo pocit jen velmi vzdálené a málo pravděpodobné možnosti trestu.““ doplňuje Hraba.

 Inspirací pro senátora je úprava platná na sousedním Slovensku - tedy výslovné ustanovení, podle kterého je vyloučena protiprávnost použití zbraně na obranu života, zdraví nebo majetku přímo v obydlí za podmínky, že pachatel neoprávněně vnikl do obydlí nebo v něm neoprávněně setrval, a nejedná se současně o nutnou obranu. „Zároveň je nutné definovat, že se nesmí jednat o úmyslné zabití, tedy aby nedocházelo k možnému zneužití,“ doplňuje senátor.

 Nová úprava má podle něj přinést ale i přesnější definici nepřiměřenosti obrany proti útoku, tedy výslovným stanovením, že musí jít o zcela zjevnou nepřiměřenost zejména ke způsobu úroku, jeho místu a času, okolnostem vztahujícím se k osobě útočníka nebo k osobě obránce. Úprava by měla podle senátora obsahovat i ustanovení, že ten, kdo odvrací útok nepřiměřeným způsobem, nebude trestně odpovědný, pokud jednal v silném rozrušení způsobeném útokem, zejména v důsledku zmatku, strachu nebo leknutí. 

„Pokud někdo vstupuje do cizího domu páchat trestnou činnost, měl by vědět, že jeho majitel může svůj majetek po právu bránit a pachatel tak může přijít k újmě na zdraví. Možná by si to řada zlodějů dvakrát rozmyslela,“ říká k návrhu Pavel Smutný, starosta Jesenice, kde došlo v posledních týdnech k několika vyloupením domů.

Podobné principy platí v několika evropských státech, jako například v Německu, Švédku, na Slovensku a nově také i v Itálii.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN