Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Hraba: Firmy sídlící v daňových rájích nemají mít nárok na českou státní podporu

Hraba: Firmy sídlící v daňových rájích nemají mít nárok na českou státní podporu

21. 4. 2020

V posledních dnech spustila vláda několik programů na podporu firem, které se potýkají s následky vládních opatření v souvislosti s bojem s pandemie koronaviru SARS-CoV-2. Podle senátora Zdeňka Hraby by na tyto podpůrné programy měli mít nárok pouze ty firmy, které sídlí v České republice.

Hraba: Firmy sídlící v daňových rájích nemají mít nárok na českou státní podporu

Hraba: Firmy sídlící v daňových rájích nemají mít nárok na českou státní podporu

„Státní podpora má patřit pouze těm firmám, které daní v Česku. Firmy, které daní jinde, nemají mít na českou státní podporu nárok,“ říká senátor Zdeněk Hraba s tím, že stát nemůže rozdávat peníze pro ty, kteří nepřispívají  do našeho státního rozpočtu.

Podle senátora Hraby se tímto krokem zajistí, že finanční prostředky s vládních programů se v budoucnu vrátí prostřednictvím přímých daní do našeho státního rozpočtu a tím tyto firmy přispějí ke snadnějšímu zvládnutí celé krize.

„Pokud by stát podporoval i firmy sídlící v daňových rájích, bylo by to velká rána pro české daňové poplatníky. Stopněme proto finanční podporu v krizi pro firmy, které sídlí a tedy daní v daňových rájích,“ zdůrazňuje senátor Hraba.

Další informace k tématu:

  • K podobnému opatření nyní přistupují i další evropské státy. Prozatím toto oznámilo Polsko a Dánsko, spekuluje se, že k podobnému kroku přistoupí i britská vláda Borise Johnsona.
  • Za daňové ráje se považují ty státy, kde firmy platí nulové nebo velmi nízké daně. Konkrétně jde například o Bahamy, Kajmanské ostrovy, Panama nebo Gibraltar.
  • V roce 2019 se odhadoval počet českých firem sídlících v daňových rájích na více jak 12 tisíc.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN