Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Holeček: Kandidát na ústavního soudce musí zastávat morální postoje

Holeček: Kandidát na ústavního soudce musí zastávat morální postoje

20. 3. 2019

V únoru zaslal prezident Miloš Zeman návrh na jmenování Aleše Gerlocha ústavním soudcem. Senát bude dnes o kandidátovi hlasovat jednání pléna.

Holeček: Kandidát na ústavního soudce musí zastávat morální postoje

Holeček: Kandidát na ústavního soudce musí zastávat morální postoje

„Uvědomujeme si zodpovědnost tohoto rozhodnutí, protože pozice ústavního soudce je, a v této době především, osobou důležitou pro ochranu demokratického zřízení. Pro nás je zásadní, aby kandidát disponoval jasným politickým postojem a morálním charakterem. Z toho důvodu byl Aleš Gerloch pozván na jednání našeho klubu, kde se představil a senátoři měli možnost pokládat mu otázky týkající se jeho minulosti i současných profesních i jiných aktivit. Konečné hlasování na plénu bude záležitostí jednotlivých senátorů a jejich svědomí,“ řekl předseda klubu STAN Petr Holeček.

Senát bude také projednávat také mj. zprávu o životního prostředí z roku 2017.

„Rád bych na toto téma upozornil, protože činnost, resp. reakce vlády v oblasti životního prostředí není ve všem dostatečné. Ze zprávy vyplývá, že si problém uvědomujeme a do ochrany životního prostředí investujeme značné finanční prostředky, v řádu desítek miliard ročně nicméně efekt se často míjí účinkem. Značné nedostatky máme především v oblasti recyklace či zpracovávání plastového odpadu. Zde vidím prostor pro zlepšení do dalších let,“ informoval senátor Zbyněk Linhart (STAN).

Senátor Starostů a nezávislých Mikuláš Bek vyjádřil svůj postoj k návrhu na vyslovení předběžného souhlasu s nařízením Evropské rady, které se týká rozpočtové situace v tomto roce v souvislosti s Brexitem: „Návrh umožňuje britským příjemcům dále v tomto roce čerpat evropské prostředky za předpokladu, že Spojené království bude plnit své rozpočtové závazky. Tento krok podporujeme, protože má za cíl omezit rizika v případě Brexitu a uvolnit napjaté vztahy mezi EU a Velkou Británií.“

Součástí aktuálního jednání pléna Senátu PČR bude také diskuze nad peticí za ukončení genocidy praktikujících Falun Gong páchané čínským režimem.

V Číně dlouhodobě probíhá hrubé porušování lidských práv různých skupiny obyvatelstva. Senát by neměl k tomuto omezování lidské důstojnosti mlčet, a proto navrhujeme usnesení obsahující znepokojení nad tím, že Čína porušuje lidská práva nejen v Tibetu ale i vůči menšinám v Číně. Vyjadřujeme také podporu všem rodinám, které utrpěly ztráty a vyzýváme vládu k okamžitému zastavení pronásledování menšin čínským režimem,“ dodal senátor z klubu STAN Marek Hilšer.
 

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN