Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Hnutí STAN skládá do eurovoleb širokou proevropskou koalici

Hnutí STAN skládá do eurovoleb širokou proevropskou koalici

29. 1. 2019

Starostové a nezávislí představili kandidáty pro květnové volby do Evropského parlamentu s podporou úspěšných regionálních hnutí napříč republikou, osobností veřejného i politického života a heslem „Evropa jsme my“. 

Hnutí STAN skládá do eurovoleb širokou proevropskou koalici

Hnutí STAN skládá do eurovoleb širokou proevropskou koalici

Volebním lídrem je Stanislav Polčák, europoslanec a předseda Sdružení místních samospráv ČR. Dvojkou za STAN je pak Radim Sršeň, dlouholetý starosta Dolních Studének, zastupitel Olomouckého kraje a místopředseda STAN.

STAN společnou kandidátku sestavuje se zástupci regionálních hnutí, jako jsou například Jihočeši 2012, kteří nominovali technika a archeologa Pavla Pavla. Společnou kandidátku STAN utvoří také se Stranou zelených, hnutím Východočeši, uskupením Starostové a osobnosti pro Moravu či Forem Jihlava. O společné kandidátní listině jedná STAN také s TOP 09 či Liberálně ekologickou stranou (LES), uskupení by se měla dohodnout během února.

Podporu hnutí vyjádřili například i senátor Marek Hilšer, senátor Václav Chaloupek či senátorka Alena Dernerová.

„Bylo načase, aby v České republice vzniklo širší hnutí, které bude reprezentovat liberální, proevropský, ale také střízlivý postoj k EU a bude aktivně vystupovat k řešení problémů na regionální i mezinárodní úrovni. Nesmíme nechat nejen evropský prostor ovládnout zaryté odpůrce EU, křiklouny a populisty. Evropa jsme my, máme na výběr jen dvě cesty, být aktivní součástí evropského projektu, nebo chaos a rozpad, jak jej vidíme aktuálně například ve Velké Británii,“ říká předseda hnutí STAN Petr Gazdík.

Programovou prioritou hnutí STAN je bezpečná EU, která bude občanům ve všech regionech vytvářet rovné podmínky pro život na evropské úrovni, od dostupné občanské vybavenosti přes fungující dopravní a komunikační infrastrukturu až po kvalitu potravin na evropském trhu.

„Budeme hlasem a partnerem obcí při čerpání unijních fondů na projekty, které přinesou reálný užitek jejich občanům. Prosazujeme také udržitelný přístup ke krajině reagující na současné výzvy, jako je extrémní sucho. Budeme podporovat zemědělce, kteří na půdě skutečně s respektem k přírodě hospodaří, a ne jen čerpají dotace,“ dodává Stanislav Polčák.

Za neméně důležité považuje vznikající volební uskupení téma klimatických změn, udržitelnosti vody v krajině a znečišťování životního prostředí.

„Žijeme v době, kdy nemůžeme nést odpovědnost pouze za naše životy, ale také za prostředí, ve kterém žijeme a které budeme předávat dalším generacím. Není to problém jednoho státu, ale problém globální a je nezbytné ho řešit na půdě Evropské unie. Evropa musí být v boji za ochranu životního prostředí aktivní a jednotná,“ upozorňuje předseda Strany zelených Petr Štěpánek.

Široká proevropská kandidátka má navíc ambici společně pokračovat i v dalších domácích volbách.

„Čeští liberální voliči, ať už ve městech nebo na venkově, si zaslouží, aby měli na politické scéně silného zástupce, který bude prosazovat proevropské a prozápadní směřování naší země a ukotvení hodnot, jako jsou svoboda a demokracie. Proto podporuji v evropských volbách hnutí STAN spolu s regionálními uskupeními,“ říká senátor Marek Hilšer.

Seznam celostátních a regionálních uskupení, které utvoří se STAN společnou evropskou kandidátku (celkový výčet subjektů bude představen do konce února):
Strana Zelených,
Karlovarská občanská alternativa,
Starostové pro Liberecký kraj,
Občané patrioti,
Jihočeši 2012,
Fórum Jihlava,
Východočeši,
Starostové a osobnosti pro Moravu,
Zlínské hnutí nezávislých,
Nový Impuls,
Jsme PRO!,
Čisté Budějovice.

Jednání dále pokračují ještě s dalšími formacemi – např. hnutí Ostravak, Hradeckým demokratickým klubem, Liberálně ekologickou stranou (LES) aj.

 

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN