Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Hnutí STAN přijalo interní směrnici pro whistleblowing. Umožní i anonymní oznámení

Hnutí STAN přijalo interní směrnici pro whistleblowing. Umožní i anonymní oznámení

15. 6. 2023

Celostátní výbor hnutí Starostové a nezávislí dnes odsouhlasil přijetí interní směrnice pro oznamování podezřelých aktivit, tzv. whistleblowing. Účelem této směrnice je zvýšit šanci na odhalení možného korupčního či protiprávního jednání.

Hnutí STAN přijalo interní směrnici pro whistleblowing. Umožní i anonymní oznámení

Hnutí STAN přijalo interní směrnici pro whistleblowing. Umožní i anonymní oznámení

„Jsem ráda, že jsme se podle mých informací jako první politická organizace rozhodli ke kroku, který významně usnadňuje oznamování podezření na nějaké škodlivé nebo podezřelé jednání. Za velmi důležité považuji také to, že jsme dali členům možnost podávat podněty anonymně. Anonymita je klíčová pro ochranu oznamovatelů a zvyšuje pravděpodobnost, že podezřelé jednání bude skutečně nahlášeno,” říká středočeská hejtmanka Petra Pecková, která má v rámci předsednictva problematiku transparentnosti na starosti. Ze stejných důvodů navrhovala poslankyně hnutí STAN Hana Naiclerová ochranu anonymních oznamovatelů také do zákona o ochraně oznamovatelů, který nedávno - bohužel bez tohoto pozměňovacího návrhu - schválila Poslanecká sněmovna. 

Prostřednictvím aplikace “Nenech to být” bude moci kterýkoliv člen, registrovaný příznivce nebo zaměstnanec hnutí STAN oznámit podezření na škodlivé jednání. Toto podezření bude evidováno, interně prošetřeno a oznamovatel bude ve lhůtě 30 dnů vyrozuměn, případně požádán o doplnění informací. V případě podezření na spáchání trestného činu bude věc samozřejmě předána Policii. 

Jde o jeden z kroků, jimiž hnutí reagovalo na loňské problémy vyvolané trestní kauzou mediálně známou jako Dozimetr. „Shodou okolností hlasoval Celostátní výbor o přijetí této směrnice v den výročí Dozimetru. Ačkoliv to nebyl záměr, je to podle mě symbolické - smyslem přijetí směrnice je totiž podobným věcem předcházet a dát veřejnosti jasně najevo, že rozhodně nemáme v úmyslu věci zametat pod koberec,” dodává Pecková

Není to jediný krok, kterým STAN posiluje transparentnost svého fungování. Hnutí už na jaře vypracovalo návrh novely zákona o sdružování v politických stranách a hnutích, který zpřísňuje podmínky pro přijímání darů. Vyžaduje dohledatelnost koncových vlastníků firem a stanoví podmínku, že vlastník nesmí pocházet ze zemí mimo EU. „Návrh zákona projednala vláda a nyní čeká na projednání ve sněmovně. Celostátní výbor Starostů a nezávislých ale už na jaře rozhodl, že ačkoliv zákon ještě neplatí, budeme tato přísnější kritéria uplatňovat na přijímání darů už nyní,” říká člen předsednictva STAN Matěj Hlavatý a dodává: „Máme tak momentálně nejpřísnější pravidla pro financování ze všech českých politických stran. Věřím, že i další politické subjekty budou našeho příkladu následovat a pomohou nám ve Sněmovně novelu schválit.”

Autor: Sára Beránková, tisková mluvčí STAN


Mohlo by vás také zajímat

Jsme ČTYŘKOALICE

22. 7. 2024

Jsme ČTYŘKOALICE

Jsme ČTYŘKOALICE

22. 7. 2024

Jsme ČTYŘKOALICE

Malotřídka v Dolních Studénkách nadchla i ministra Beka

Mohlo by vás také zajímat

Jsme ČTYŘKOALICE

22. 7. 2024

Jsme ČTYŘKOALICE

Jsme ČTYŘKOALICE

22. 7. 2024

Jsme ČTYŘKOALICE

Malotřídka v Dolních Studénkách nadchla i ministra Beka