Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Hnutí STAN představilo možné lídry do evropských voleb. Jsou jimi Danuše Nerudová a Jan Farský

Hnutí STAN představilo možné lídry do evropských voleb. Jsou jimi Danuše Nerudová a Jan Farský

17. 8. 2023

Předsednictvo hnutí Starostové a nezávislí dnes nominovalo své lídry do evropských voleb. Do čela samostatné kandidátky hnutí s názvem Starostové a osobnosti pro Evropu se postaví Jan Farský a Danuše Nerudová. Nominaci ještě musí schválit Celostátní výbor hnutí.

Hnutí STAN představilo možné lídry do evropských voleb. Jsou jimi Danuše Nerudová a Jan Farský

Hnutí STAN představilo možné lídry do evropských voleb. Jsou jimi Danuše Nerudová a Jan Farský

Samostatná kandidátka hnutí STAN bude doplněna o nezávislé osobnosti, které souzní s liberálními a proevropskými hodnotami hnutí. Do evropských voleb chce STAN vstoupit s programem, který reflektuje jasně proevropskou racionální politiku. Od toho se odvíjí oblasti, na které bude mířit: bezpečná Evropa díky zajištění strategické soběstačnosti v klíčových oblastech, ochrana klimatu, podpora přijetí eura a zasazování se o spolupráci regionů. 

„Profesorka Nerudová je pro mě silná osobnost s liberálními hodnotami a proevropským smýšlením, proto je mi ctí, že právě ona bude lídrem kandidátky za osobnosti pro Evropu. Rozumíme si nejen po programové stránce, ale i po té lidské. Věřím, že naše vzájemná synergie nám pomůže dosáhnout v evropských volbách přesvědčivého výsledku. Oba jsme připraveni pro to udělat maximum, a to jak při skládání skvělé kandidátky a přípravě programu, tak v samotné předvolební kampani,“ komentoval Jan Farský – lídr do evropských voleb hnutí STAN. Soběstačnost Evropy by podle Jana Farského měla vycházet z podpory a rozšíření výroby strategických komodit v EU, jako jsou baterie, čipy nebo například léky. 

„Věřím, že společně můžeme přinést pozitivní změny a novou energii do evropské politiky. S hnutím STAN máme společnou celou řadu témat - od ochrany přírody přes podporu venkova až po rovná práva pro všechny. Hnutí staví na důležitém kontaktu politiků s realitou života lidí v regionech a nabízí odborníky, kteří se nebojí tvrdé práce. Jejich proevropská politika navíc stojí na hodnotách, které mi jsou blízké. Věřím, že společně připravíme evropský program, který posune naši zemi a Unii dopředu.
Za klíčové považuji soustředit se na odolnost Evropy a zajištění naší suverenity - energetické, surovinové i bezpečnostní. V prezidentských volbách jsme viděli, jaká síla a naděje vycházejí z mladé generace. Pro ně je EU nejen symbolem, ale reálnou příležitostí pro lepší budoucnost,”
uvedla jako své duvody Danuše Nerudová.

„Oceňuji, že profesorka Nerudová se rozhodla netříštit liberální proevropské demokratické síly, např. založením vlastní strany, a namísto toho chce tyto hlasy sjednocovat. Její rozhodnutí ucházet se o nominaci na kandidátku STAN mě osobně hodně těší. Může nám pomoci vybudovat přesvědčivou, sebevědomou evropskou kandidátku. Kandidátku lidí, kteří mají ambici spoluurčovat budoucnost Evropy, ne si přihrávat “malou domů” nebo si z EU udělat strašáka pro sbírání falešně národoveckých bodů,” řekl po jednání předsednictva předseda hnutí Vít Rakušan. 

Autor: Sára Beránková