Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Hnutí STAN předkládá pozměňovací návrhy ke státnímu rozpočtu. Na pomoc Ukrajině 1,8 miliardy, méně peněz pro prezidentskou kancelář a další instituce

Hnutí STAN předkládá pozměňovací návrhy ke státnímu rozpočtu. Na pomoc Ukrajině 1,8 miliardy, méně peněz pro prezidentskou kancelář a další instituce

4. 3. 2022

Hnutí STAN ve spolupráci s ministerstvem vnitra a financí připravilo dva pozměňovací návrhy k zákonu o státním rozpočtu. Ty počítají v celkovém součtu s přesunem 1,8 miliardy korun na humanitární pomoc Ukrajině a lidem prchajícím před válkou. Část této sumy by mělo získat i ministerstvo zahraničí. Další pozměňovací návrh, který předkládá předseda výboru Josef Bernard za STAN s dalšími koaličními poslanci, počítá se škrty v rozpočtu Kanceláře prezidenta republiky i obou komor Parlamentu. Tím se podaří uspořit bezmála 110 milionů korun.

Hnutí STAN předkládá pozměňovací návrhy ke státnímu rozpočtu. Na pomoc Ukrajině 1,8 miliardy, méně peněz pro prezidentskou kancelář a další instituce

Hnutí STAN předkládá pozměňovací návrhy ke státnímu rozpočtu. Na pomoc Ukrajině 1,8 miliardy, méně peněz pro prezidentskou kancelář a další instituce

Na pomoc Ukrajincům prchajícím před válkou získá resort vnitra podle návrhu 1,5 miliardy korun navíc. Dalších 300 milionů korun pak připadne na humanitární pomoc Ukrajině. Tuto částku si mají rovnoměrně rozdělit ministerstvo vnitra a zahraničních věcí.

„V důsledku invaze ruských vojsk na území Ukrajiny se zásadním způsobem zvýšily humanitární potřeby. Ukrajina požádala bilaterálně i prostřednictvím EU a NATO o poskytnutí naléhavé a zároveň komplexní pomoci. V kontextu bezpečnostní situace tak vláda realizuje Program pomoci občanům Ukrajiny, který zajistí základní pomoc těm, jenž utíkají před válkou a nemají možnost materiálního zabezpečení z vlastních prostředků,“ vysvětlil předkladatel návrhu a člen Výboru pro bezpečnost za hnutí STAN Petr Letocha.

„Rád bych ale upřesnil, že návrh žádným způsobem nenavyšuje deficit státního rozpočtu. Jedná se o přesuny v rámci jednotlivých kapitol rozpočtu. To znamená, že se peníze přemístí z vládní rozpočtové rezervy tam, kde jsou nyní akutně potřeba - na resorty vnitra a zahraničí,” dodal Letocha. 

Méně peněz pro Kancelář prezidenta republiky i Parlament

Další pozměňovací návrh, který předkládá Josef Bernard společně s koaličními partnery, pak počítá se škrty v celkem šesti kapitolách. Jde o změny v rozsahu 109,2 milionu korun.

„Navrhujeme snížení výdajů i pro kapitoly, které podléhají odlišnému režimu přípravy státního rozpočtu. To je Kancelář prezidenta republiky, Poslanecká sněmovna, Senát, Kancelář veřejného ochránce práv, Ústavní soud, Úřad Národní rozpočtové rady a Nejvyšší kontrolní úřad. Pak už je na dotčených kapitolách, v jakých oblastech svého rozpočtu budou snižovat výdaje,” uvedl předseda rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Josef Bernard z hnutí STAN. 
 
Škrty se až na Úřad národní rozpočtové rady, který svůj rozpočet snížil již v původním návrhu, týkají všech zmíněných institucí. Kancelář prezidenta republiky by měla dostat o 21,7 milionů korun méně, než stanovil původní návrh. Sněmovna přijde o 39 milionů a Senát o 16,9 milionů korun. 

Autor: Sára Beránková, tisková mluvčí