Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Hnutí STAN nepodporuje výstavbu paralelní dráhy na Ruzyni. Vyzývá vládu, aby peníze investovala spíše do rychlovlaků

Hnutí STAN nepodporuje výstavbu paralelní dráhy na Ruzyni. Vyzývá vládu, aby peníze investovala spíše do rychlovlaků

2. 10. 2019

Letiště Praha podalo na úřadě v Černošicích žádost o vydání územního rozhodnutí na stavbu paralelní přistávací a vzletové dráhy. 50 000 stávajících obyvatel Prahy se tak může ocitnout v ochranném hlukovém pásmu. S rozšiřováním letiště a stavbou nové dráhy nesouhlasí hnutí STAN a vyzývá vládu, aby směrovala část leteckého provozu na regionální letiště v Brně, Ostravě, Pardubicích a Karlových Varech a zároveň urychlila práce na výstavbě sítě vysokorychlostních tratí, která v budoucnu nahradí leteckou dopravu na krátkých a středních tratích.

Hnutí STAN nepodporuje výstavbu paralelní dráhy na Ruzyni. Vyzývá vládu, aby peníze investovala spíše do rychlovlaků

Hnutí STAN nepodporuje výstavbu paralelní dráhy na Ruzyni. Vyzývá vládu, aby peníze investovala spíše do rychlovlaků

„Budu prosazovat, aby hlavní město Praha, které bude účastníkem řízení o vydaní územního rozhodnutí o výstavbě paralelní dráhy, zaujalo k plánované stavbě negativní stanovisko. Paralelní dráha je navržena tak, že by se letecký provoz přesunul o 2 kilometry blíže centru města, to znamená, že by se 50 000 obyvatel ocitlo v ochranném hlukovém pásmu a došlo by tak k zásadnímu snížení kvality jejich života,“ říká náměstek pražského primátora pro životní prostředí a infrastrukturu Petr Hlubuček.

V roce 2018 z celkového počtu 17,86 milionů cestujících prošlo 94 % cestujících právě letištěm Václava Havla v Praze. Pouze 6 % cestujících bylo odbaveno na letištích v Brně, Ostravě, Pardubicích nebo Karlových Varech.

„Stát by měl značně urychlit výstavbu vysokorychlostních tratí, které mají potenciál nahradit leteckou dopravu na krátkých a středních tratích. Rovněž by měl odklonit část letecké dopravy z Prahy na ostatní krajská letiště. To pomůže všem. Praze se uleví a regionům to pomůže, přivede to do krajů nové pracovní příležitosti a zvýší se i počet turistů. Nelze také posilovat provoz na pražském letišti, pokud jedinou formou dopravní obsluhy letiště zůstávají taxíky a autobus 119,“ říká poslankyně a členka výboru pro dopravu Věra Kovářová.

„Krajská letiště se v současné době usilovně snaží přilákat dopravce a získat tak různá letecká spojení. Často to bohužel nejde bez různých forem pobídek. Čili za veřejné peníze. Odklon zejména turistických a lowcostových letů do regionů by tento problém vyřešil. Potřebujeme však k tomu součinnost vlády,“ doplňuje Kovářová.

„Při stavbě nové paralelní dráhy na letišti Václava Havla v Praze však nelze opomíjet ani ekologický aspekt celé věci. Domníváme se, že při vypracovávání dokumentu EIA o ekologických dopadech celé stavby, nebylo pracováno se správnými vstupními daty. Letecká doprava patří mezi největší producenty emisí CO2. Právě rychlovlaky mají úžasný potenciál ji na krátkých a středních tratích nahradit. Praha je při projektování těchto tratí maximálně součinná a výstavbu rychlotratí podporuje,“ dodává náměstek Petr Hlubuček. 

Autor: Tomáš Pergl