Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Hnutí STAN navrhuje vyznamenat skutečné hrdiny současné krize

Hnutí STAN navrhuje vyznamenat skutečné hrdiny současné krize

17. 4. 2020

Starostové a nezávislí se rozhodli navrhnout na státní vyznamenání pro rok 2020 osobnosti, které prokázaly velký charakter, schopnosti a přínos pro celou českou společnost v těžkých chvílích koronavirové krize.

Hnutí STAN navrhuje vyznamenat skutečné hrdiny současné krize

Hnutí STAN navrhuje vyznamenat skutečné hrdiny současné krize

Zákonodárci hnutí STAN navrhují na státní vyznamenaní:

  • zdravotní sestřičku Janu Březinovou
  • biochemika doc. RNDr. Jana Konvalinku, CSc.
  • virologa Ing. Tomáše Cihláře, CSc.
  • lékařku MUDr. Soňu Pekovou, Ph.D.
  • reprezentačního fotbalistu Michala Sadílka
  • doc. MUDr. Vilmu Marešovou, CSc.
  • novináře a moderátora PhDr. Vladimíra Kučeru in memoriam
  • architekta Richarda Vyškovského in memoriam

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan se rozhodl nominovat zdravotní sestřičku Janu Březinovou, která symbolizuje odhodlání a nasazení všech zdravotníků v předních liniích. Jana Březinová je žena po těžké nemoci, v ohrožené věkové skupině. Místo klidného sezení v důchodu šla dělat co umí nejlépe - pomáhat svým bývalým kolegyním zdravotním sestrám do nemocnice.

„Příběh paní Březinové je symbolický. Je to příběh, na který by 28. října mohl být každý z nás hrdý. Má můj neskutečný obdiv za svou chuť pomáhat nám všem. Obdivuji všechny zdravotníky a jejich výdrž, se kterou pečují o naše zdraví a doufám, že přijde čas, kdy budeme moci jejich službu společnosti dostatečně ocenit,“ říká předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Jedním z navržených osobností hnutím STAN je doc. RNDr. Jan Konvalinka, CSc., který v současné době zastává funkci prorektora pro vědeckou činnost na UK. Je členem Katedry biochemie na Přírodovědecké fakultě UK a soustředí se zejména na výzkum proteinů viru HIV. Za svou vědeckou činnost získal řadu ocenění.

„V době koronavirové krize pan Konvalinka aktivně pomáhal se zapojením akademických pracovišť do testování na nemoc Covid-19. Do celého projektu se zapojilo 15 akademických pracovišť, které nejenže vyrábějí ochranné pomůcky, ale také pomáhají vládě s testováním až tisíců lidí denně,“ popisuje důvody své nominace poslanec Petr Gazdík.

Dále také také Ing. Tomáše Cihláře, CSc., světově uznávaného biochemika, který se podílí na vývoji přípravku remdesivir. Tento lék se ukázal jako potenciálně účinný k léčbě koronavirové infekce a zaměstnavatel pana Cihláře, firma Gilead Sciences, jej poskytla k experimentálnímu využití nejen v Číně, ale také v 50 dalších státech včetně České republiky.

„I přes nezpochybnitelné úspěchy a intenzivní práci, která v těchto těžkých chvílích pomáhá lidem na celém světě, je Tomáš Cihlář stále velmi skromným člověkem. Můj velký obdiv i respekt si zaslouží, stejně jako celá řada dalších lidí, jenž za naše zdraví bojují každý den v předních liniích,“ říká Vít Rakušan.

Senátor Zdeněk Hraba již před časem oznámil návrh na ocenění lékařky MUDr. Soni Pekové, Ph.D., která ve své laboratoři přišla na jednodušší testování na nový typ koronaviru SARS-CoV-2.

 „V kritické době, kdy společnost propadá obavám, ukázala svým klidným přístupem správnou cestu, jak se v podobné situaci zachovat. Respektovala nařízení státních orgánů, neosočovala své oponenty, ale v rámci svých možností se snažila vyvinout test, který by mohly použít ostatní laboratoře,“ zdůvodňuje Hraba.

Petr Gazdík ocenil také přístup mladého fotbalisty Michala Sadílka, který po vypuknutí krize věnoval půl milionu korun na pomoc uherskohradišťské nemocnici a městu Uničov. Šel tak příkladem dalším sportovcům, že i v době, kdy nemohou svůj sport vykonávat, můžou české společnosti výrazně pomoci.

„V těžkých časech se pozná skutečný charakter člověka. Pomoc, kterou Michal Sadílek poskytl, ukázala, že i přes svůj mladý věk je velkou osobností. Je příkladem nejen sportovcům, ale i dalším osobám veřejného života, že by měly nést spoluodpovědnost za podobu světa kolem nás. Není to jen o penězích, ačkoli půl milionu korun, které daroval potřebným, nejsou ani pro reprezentačního sportovce pouhé drobné. Je idolem mnoha mladých lidí, kteří ho sledují a berou si z něj příklad. A Michal ukázal, že díky jeho charakteru je jim dobrým příkladem hodným následování," dodává Petr Gazdík.

Vyznamenání si podle poslanců za svou celoživotní práci zaslouží také doc. MUDr. Vilma Marešová, CSc., emeritní přednostka I. infekční kliniky 2. LF UK Nemocnice Na Bulovce v Praze a bývalá vedoucí Katedry infekčních nemocí Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ). Je přezdívána „První dámou české infekce“.  Vzdělávala naprostou většinu dnešních lékařů imunologů a epidemiologů, kteří se starají o nemocné s COVID-19.

„Paní Marešová si státní vyznamenání zaslouží za celoživotní přínos v oblasti epidemiologie a potírání infekčních nemocí. V této krizové době máme celou řadu studií a velkých zkušeností, jak s virovým nepřítelem bojovat, právě díky její celoživotní práci. Na takové hrdiny může být naše země náležitě pyšná,“ zdůvodňuje svůj návrh poslankyně Věra Kovářová.

Starostové a nezávislí dále navrhují na státní vyznamenání PhDr. Vladimíra Kučeru in memoriam za přínos k rozvoji občanské společnosti v oblasti československé a české historie. Vladimír Kučera byl český novinář, publicista, scenárista, v posledních letech života známý zejména jako moderátor televizního pořadu Historie.cs nebo architekta Richarda Vyškovského in memoriam za přínos k celoživotní práci pro technický rozvoj mládeže. Byl znám především jako autor papírových modelů, které vycházejí od roku 1969 v časopisu ABC.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN