Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Gazdík: Obnovme komisi k vyšetřování havárie na Bečvě

Gazdík: Obnovme komisi k vyšetřování havárie na Bečvě

10. 5. 2022

Poslanec a ministr školství Petr Gazdík (STAN) navrhuje obnovit komisi Poslanecké sněmovny pro vyšetření otravy řeky Bečvy kyanidem v roce 2020. Ani po roce a půl není havárie došetřena - tento týden okresní soud ve Vsetíně vrátil  státnímu zástupci k došetření kvůli nedostatkům, které se mohly projevit při dokazování.

Gazdík: Obnovme komisi k vyšetřování havárie na Bečvě

Gazdík: Obnovme komisi k vyšetřování havárie na Bečvě

„Sněmovní vyšetřovací komise z minulého volebního období jasně konstatovala velká pochybení při vyšetřování havárie. Teď jí dal vsetínský soud za pravdu. Nová Sněmovna by měla opět zřídit vyšetřovací komisi k Bečvě. Ne aby zasahovala do vyšetřování, ale aby zajistila, že nebude ovlivňováno politicky,“ řekl Petr Gazdík.

Vyšetřování vedlo k závěru, že řeku otrávila firma Energoaqua. V podezření byla i firma DEZA z portfolia holdingu Agrofert. Státní zástupce nakonec obžaloval ředitele firmy Energoaqua a vyloučil z podezření firmu DEZA. Právě tyto závěry nyní soud zpochybnil.

„Problém není v tom, že by šlo jen o chyby, máme i podezření na zločinné spolčení - a už tehdy jsme říkali, že by i toto měly orgány činné v trestním řízení prošetřit,“ dodal Petr Gazdík.

Autor: Sára Beránková