Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Gazdík: Není to jen o matematice. Maturity je třeba změnit od základu

Gazdík: Není to jen o matematice. Maturity je třeba změnit od základu

6. 5. 2020

Poslanci schválili zrušení chystané povinnosti maturity z matematiky. Poslanec STAN Petr Gazdík tento krok vítá, protože po letech dohadů budou aktéři vzdělávání konečně vědět, co se bude dít. Spolu s tím, ale vyzývá ministra školství k zahájení diskuze nad modernizací vzdělávacího systému a začít se může třeba zrušením maturit a zavedením středoškolského minima.

Gazdík: Není to jen o matematice. Maturity je třeba změnit od základu

Gazdík: Není to jen o matematice. Maturity je třeba změnit od základu

„Povinná maturita z matematiky nebude. Žáci, rodiče i učitelé konečně vědí, na čem jsou. Ale není to jen o matematice. Výsledky studentů by neměly být hodnoceny podle jedné závěrečné zkoušky. Zvlášť když stát nedokáže dlouhodobě nastavit její potřebnou úroveň,“ říká Petr Gazdík, poslanec a radní pro školství Zlínského kraje.

„Představili jsme spolu s Mikulášem Bekem modernizaci vzdělávání pro 21. století, v rámci které navrhujeme zavedení středoškolského minima. Zrušila by se stresující povinnost uspět na konci studia u jedné zkoušky a naopak by povinnosti k zisku maturitního vysvědčení bylo možné splnit během studia,“ vysvětluje poslanec STAN.

„Je to pro zakrnělé české školství velká změna, ale pokud chceme držet krok se zahraničím, je načase začít vzdělávání modernizovat. Vyzýváme proto ministra školství i zástupce ostatních politických stran, aby přestali o změně školství pouze diskutovat a začali ho i reálně měnit,“ dodává Gazdík.

V rámci modernizace vzdělávání pro 21. století proto navrhujeme:

  • výsledcích studentů má rozhodovat střední škola
  • zavést tzv. středoškolské minimum, které si studenti budou moci splnit už v průběhu studia
  • nabídnout studentům více svobody ve volbě předmětů, které je skutečně zajímají
  • zavést praktický i teoretický směr studia pod jednou střechou (prostupná "reálná střední škola") a umožnit studentům v průběhu studia přecházet na jiný směr

My už náš plán na modernizaci vzdělávání představili - více se o něm můžete dočíst na www.moderniskolstvi.cz.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN