Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Gazdík: Kauza Bečva naznačuje selhání vyšetřovacích orgánů. Od Brabce očekávám rezignaci

Gazdík: Kauza Bečva naznačuje selhání vyšetřovacích orgánů. Od Brabce očekávám rezignaci

1. 12. 2020

Zjištění redaktorů Deníku Referendum naznačují, že při vyšetřování kauzy otravy řeky Bečvy došlo k selhání institucí demokratického státu. Petr Gazdík proto vyzval ministra Richarda Brabce k rezignaci a po ministru vnitra bude požadovat důkladné prošetření pochybení příslušných orgánů při vyšetřování celého případu.

Gazdík: Kauza Bečva naznačuje selhání vyšetřovacích orgánů. Od Brabce očekávám rezignaci

Gazdík: Kauza Bečva naznačuje selhání vyšetřovacích orgánů. Od Brabce očekávám rezignaci

„Podařilo se nám zařadit bod ke kauze otravy řeky Bečvy na jednání Sněmovny a očekávám, že dojde k vyvození politické odpovědnosti. Ministerstvo životního prostředí ve věci vyšetřování jedné z největších ekologických katastrof, buď absolutně selhalo nebo se snaží vše zamést pod koberec. Ať už je skutečnost jakákoliv ministr Brabec by se měl zachovat jako chlap, vzít na sebe odpovědnost a skončit,“ vyzývá poslanec Gazdík ministra životního prostředí k rezignaci.
 
Petr Gazdík domluvil schůzku s Janem Hamáčkem a bude s ním diskutovat další postup při prošetřování činnosti příslušných orgánů v kauze otravy Bečvy.
 
„Více než dva měsíce trvá vyšetřovacím orgánům než dokážou najít důkazy i viníka, a mezitím mnohem více informací objasní redaktoři internetového portálu. To už není jen ekologická katastrofa, ale selhání institucí demokratického státu. Domluvil jsem proto schůzku s ministrem vnitra a budu s ním diskutovat kroky vedoucí k důkladnému prošetření postupu vyšetřovacích orgánů,“ dodává Gazdík.
 
Pokud nebude přijata politická odpovědnost za pochybení, chce poslankyně Jana Krutáková zřídit vyšetřovací komisi v Poslanecké sněmovně.

„Je zapotřebí vyslat signál, že tak rozsáhlá likvidace přírodního rázu naší krajiny nezůstane bez postihu. Pokud ministr nepřijme odpovědnost za svou neschopnost najít a potrestat viníky v kauze Bečva, budu usilovat o zřízení  vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny, jejíž cíl bude zjistit, kdo je v této kauze zodpovědný za selhání státu jako celku.“ upozorňuje poslankyně Jana Krutáková.

Podle Petra Gazdíka je právě vyvození odpovědnosti za pochybení v této kauze důležitým signálem pro veřejnost.
 
„Je to ohrožení nejen naší krajiny, ale také zdraví lidí, kteří mohli s nebezpečnou látkou přijít do styku. Problémy občanů na periferii jsou úředníkům v Praze dlouhodobě ukradené, ale mou povinností je udělat maximum, aby za katastrofu takových rozměrů padaly hlavy,“ doplňuje Gazdík.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN