Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Farský: Současná krize bude mít největší dopad na ty nejslabší. My jim chceme dát naději

Farský: Současná krize bude mít největší dopad na ty nejslabší. My jim chceme dát naději

7. 4. 2020

Jan Farský (STAN) představil návrhy, které připravil k novele insolvenčního zákona, projednávané na plénu Poslanecké sněmovny. Na části návrhů je shoda napříč politických spektrem a byla schválena na Ústavněprávním výboru. Jejich přijetí na plénu bude pozitivní signál velké skupině českých občanů, která se dlouhodobě pohybuje na hraně chudoby.

Farský: Současná krize bude mít největší dopad na ty nejslabší. My jim chceme dát naději

Farský: Současná krize bude mít největší dopad na ty nejslabší. My jim chceme dát naději

„Nejvíce současná opatření zasáhnou velkou skupinu lidí, která doposud nebojovala o každodenní přežití, ale pohybovala se na hraně chudoby. To jsou lidé v exekucích, insolvencích nebo matky samoživitelky. Dlouhá léta ekonomické prosperity a nízké nezaměstnanosti dokázala tento problém udržet pod pokličkou. Stačí však jeden záchvěv ekonomiky a tito lidé sklouznou do problémů takřka ze dne na den. A není jich málo, což může pro náš stát znamenat vysoké riziko. Právě proto je potřeba těmto lidem nabídnout pomocnou ruku a s předstihem se připravit na to, aby se výše popsaný scénář vůbec nerealizoval,“ říká předseda poslaneckého klubu Jan Farský.
I z toho důvodu Jan Farský připravil několik návrhů, která našly podporu na ÚPV a mají tak šanci projít. Z původního výkopu, přes spolupráci s Kateřinou Valachovou, Patrikem Nacherem, Lukášem Kolaříkem a Markem Výborným, mají některé návrhy šanci projít na plénu sněmovny, což je v poslední době u iniciativy opozice velká výjimka.
„Do poslední chvíle věřím, že se poslanci zachovají zodpovědně a podpoří jednoduché ale velmi potřebné kroky, které dají naději lidem v exekuci i matkám samoživitelkám, že to s pomocí státu zvládnou,“ dodává Farský.
Naše návrhy na pomoc nejslabším v době, na kterých se podílela řada odborníků jako Daniel Hůle, Daniel Prokop, Radek Hábl, Petr Němec a další:

  • Z výkonu rozhodnutí (exekuce) vyjímáme daňový bonus a odstupné. Přijde nám tristní, že daňový bonus lze v exekuci zabavit. Daňový bonus zvýhodňuje rodiče s dětmi a jeho vyjmutí nám přijde fér.
  • Odklad zabírání nemovitostí a zákaz dražeb nemovitostí pro dluh do 100 000 Kč.
  • Ze zákona umožnit při splácení nejprve splácet jistinu, pak až jejich příslušenství.
  • Odklad mobiliárních exekucí. To znamená, aby exekutor v době nemohl vstoupit do dlužníkova obydlí.
  • Zavedení zálohového výživného po dobu trvání krize. Soudy jsou v současné době zahlcené a fungují v omezeném režimu. Lidé mají omezený příjem. To jsou motivace, které mohou plátci alimentů zneužívat k jejich neplacení. Nechceme, aby na to doplatili matky samoživitelky.
  • Zkrácení doby v osobním bankrotu na 3 roky a zrušení 30% hranice na jeho konci. To po nás vyžaduje směrnice EU do července 2021 a není důvod to odkládat.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN