Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Farský: Koalice vznik registru smluv zbytečně komplikuje a zdržuje

Farský: Koalice vznik registru smluv zbytečně komplikuje a zdržuje

26. 3. 2015

Zákon o registru smluv, který má zprůhlednit zakázky placené z veřejných peněz a omezit korupci, vládní koalice zbytečně komplikuje a oslabuje. Nejenže o něm stále diskutuje ještě více než rok od jeho podání do Poslanecké sněmovny, ale vymýšlí i zbytečné finanční sankce za jeho porušování.
Farský: Koalice vznik registru smluv zbytečně komplikuje a zdržuje

Farský: Koalice vznik registru smluv zbytečně komplikuje a zdržuje

„Nechápu, proč koaliční strany teď mluví o zavádění jakýchsi pokut. V mém původním návrhu byla sankce jednoduchá: Nezveřejníte smlouvu? Pak nebude platit. Je to nejjednodušší samovymahatelná sankce, kterou nemusí kontrolovat žádný úředník, která je naprosto funkční a efektivní. Cokoliv jiného jen oslabuje sílu zákona,“ upozorňuje poslanec Jan Farský (TOP 09 a Starostové).

Právě tento princip, podle kterého by nezveřejněná smlouva právně nikdy nevstoupila v platnost, pokládá poslanec Farský za klíčový pro celý zákon.

„Myslím, že vládní koalice teď zbytečně vymýšlí složitější pravidla. Obávám se, že možnou motivací, alespoň pro některé, je dělat z původního návrhu bezzubé torzo,“ dodává Jan Farský

Autorovi původního návrhu se také nelíbí limity pro zveřejňování smluv, které podle Farského povedou k obcházení zákona. Nelíbí se mu ani chystaný dvouletý odklad účinnosti.

„To nedává smysl. Na Slovensku zákon schválili za 4 měsíce, u nás trvá schvalování už 3 roky. Zdá se mi, že jedinou motivací může být vyhnout se zákonu a ještě několik let beztrestně plýtvat,“ hodnotí nové návrhy z dílny vládní koalice Jan Farský.

O konečné podobě chce dál s představiteli vládní koalice jednat.

Karel Kreml, tiskový mluvčí STAN