Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Evropský parlament: Ať děti pijí mléko. Hlavně to, které jim nechutná

Evropský parlament: Ať děti pijí mléko. Hlavně to, které jim nechutná

28. 5. 2015

EP dnes hlasoval o nových pravidlech pro dotační programy EU Mléko do škol a Ovoce a zelenina do škol. Dalším krokem bude jednání s členskými státy.
Evropský parlament: Ať děti pijí mléko. Hlavně to, které jim nechutná

Evropský parlament: Ať děti pijí mléko. Hlavně to, které jim nechutná

Hlavním sporným bodem je škála výrobků, na něž se má podpora vztahovat. Komise navrhla omezit program na čerstvé ovoce a zeleninu a na neslazené a neochucené mléko. Argumentovala přitom klesající spotřebou čerstvého ovoce a zeleniny a obyčejného mléka. Tím by z programu vypadly zpracované ovoce a zelenina, ovocná pyré, džusy a mošty a slazená a ochucená mléka a mléčné výrobky. V EP se stal návrh Komise předmětem bouřlivého jednání na zemědělském výboru, kde nakonec prošel pozměňovací návrh socialistů, který do programu vrací slazené mléko a mléčné výrobky, na vyloučení ochuceného mléka a mléčných výrobků však nic nemění.
 
"Bohužel ani na plénu neprošel návrh můj a mých kolegů Evropské lidové strany, aby se podpora nadále vztahovala i na ochucené mléčné výrobky. Čísla dokládají, že právě o ně je mezi dětmi největší zájem, přitom splňují i požadavky na nízký obsah cukru a tuku. Pokud budou mít děti k dispozici jen neochucené mléčné produkty, jak to nyní schválil Evropský parlament, povede to vyhýbání se mléku jako takovému. Uvolněné místo v jídelníčku pak bleskově vyplní čokoládové tyčinky, kolové nápoje a jiné nezdravé přeslazené potraviny,“ je přesvědčen europoslanec Stanislav Polčák (STAN).
 
„Proklamovaný cíl Evropské komise zlepšení stravovacích návyků dětí a snížení jejich obezity se rozplyne jak pára nad hrncem", obává se v souvislosti s novou podobou programu Mléko do škol a Ovoce a zelenina do škol europoslanec Polčák zasedající v zemědělském výboru EP. 
 
Nová pravidla slučují v současné době oddělené programy do jednoho, včetně jednotného právního a finančního rámce, což by mělo přinést větší přehlednost pravidel a snížení administrativní zátěže pro žadatele i dodavatele podporovaných výrobků.
 
EK navrhla pro ovoce a zeleninu roční objem finanční podpory 150 mil. eur a pro mléko 80 mil. eur. EP chce částku 80 mil. eur navýšit na 100 mil. eur. Otázkou zůstává, co na tento posun řeknou členské státy EU. Podle informací europoslance Polčáka je Česká republika proti plánované změně. Z dosavadního rozsahu podporovaných mléčných produktů by totiž v ČR takřka 80% z nich z programu vypadlo. 
 
Jan Tlamycha, kancelář europoslance

Autor: Tiskové STAN