Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Evropa má být supervelmoc. Farský a Nerudová povedou evropskou kandidátku s ambiciózním plánem

Evropa má být supervelmoc. Farský a Nerudová povedou evropskou kandidátku s ambiciózním plánem

31. 8. 2023

Celostátní výbor hnutí STAN schválil lídry kandidátky pro nadcházející volby do Evropského parlamentu. Do čela kandidátky Starostů a osobností pro Evropu se postaví místopředseda hnutí Jan Farský a ekonomka Danuše Nerudová. Společně nabídnou vizi budoucí EU: mimo jiné bezpečného, udržitelného a soběstačného společenství, ve kterém Česká republika hraje odpovídající a aktivní roli.

Evropa má být supervelmoc. Farský a Nerudová povedou evropskou kandidátku s ambiciózním plánem

Evropa má být supervelmoc. Farský a Nerudová povedou evropskou kandidátku s ambiciózním plánem

Hnutí STAN po jednání celostátního výboru oznámilo své lídry do evropských voleb, budou jimi Jan Farský a Danuše Nerudová. Ti zároveň představili některé vlastní priority a cíle, které chtějí promítnout do programu a podoby připravované kandidátky. 

Pro Jana Farského je jednou z priorit dosažení strategické soběstačnost Evropy. „Nedávné a ještě doznívající globální události nám ukázaly, jak zranitelná je Evropa kvůli své závislosti na strategických surovinách a jiných klíčových komoditách. Musíme dosáhnout podstatně větší soběstačnosti v takových oblastech, jako je dostupnost důležitých léčiv, obranyschopnost, energetika nebo výroba čipů a baterií,” říká Farský a dodává: „Evropská unie je dnes velmocí, do “supervelmoci” jí ale chybí například schopnost podílet se na vlastní obraně coby druhý, rovnocenný pilíř NATO.“ Připomíná zároveň, že například investice do vlastního evropského obranného průmyslu by mohly mít obrovský přínos i pro oblast výzkumu a vývoje moderních technologií. 

„Evropská a domácí politika jsou úzce spojeny. Čím dřív to pochopíme, tím lépe pro nás. V EU se dnes tvoří normy, které na nás mají zásadní dopad a já si myslím, že je čas, aby Česká republika byla konečně součástí jednání o těchto normách od začátku. Neustále si pouze stěžovat a nadávat na Brusel je přístup, který nikam nevede. Tímto stylem bychom se nikdy nikam neposunuli,” říká Danuše Nerudová. „Chci zvedat zásadní témata, která jsou skutečně důležitá pro lepší život lidí v ČR. Jsem přesvědčená, že aktivně se podílet na tvorbě evropských politik, je cesta k lepší budoucnosti naší země. A to je právě to, co společně se STANem chceme voličům nabídnout.”

Za jednu ze svých priorit označila snahu zvýšit počet Čechů v evropských institucích. “Pro náš úspěch je klíčové, aby Češi a Češky byli v Bruselu slyšet a vidět. Ráda bych například diskutovala s univerzitami o možnosti otevřít po vzoru VŠE a UK další studijní programy pro budoucí uchazeče o zaměstnání v evropských institucích,” uzavřela Nerudová.

Autor: Sára Beránková