Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Důchody rostou rekordním tempem. Pokud valorizační schéma nezměníme, penzijní systém zkolabuje

Důchody rostou rekordním tempem. Pokud valorizační schéma nezměníme, penzijní systém zkolabuje

28. 2. 2023

Průměrný důchod v červnu přesáhne 20 tisíc korun a přehoupne se přes 50 % průměrné hrubé mzdy, což je 60 % čisté mzdy. Pokud by překotný růst pokračoval, penzijní systém se v horizontu 10 let stane neudržitelným. Vládní pětikoalice trvá na tom, že si důstojnou penzi zaslouží i dnešní mladí. Současně systém valorizací upravujeme tak, aby dále nerozevíral sociální nůžky tím, že nepoměrně více přidává seniorům s vyššími důchody.

Důchody rostou rekordním tempem. Pokud valorizační schéma nezměníme, penzijní systém zkolabuje

Důchody rostou rekordním tempem. Pokud valorizační schéma nezměníme, penzijní systém zkolabuje

„I současní senioři musí myslet na svá vnoučata. Nepřejí si, aby v budoucnosti živořila. Pokud chceme udržitelný důchodový systém i pro další generace, musíme se začít chovat zodpovědně. Momentálně se jede na dluh, což je neudržitelné. Důchody jsou nejvyšší v historii, za poslední dva roky jsme je zvedli o více než 5000 korun. Sami senioři mě často upozorňují, že chápou, proč důchody nemůžou dlouhodobě růst rychleji než mzdy, ze kterých finance pocházejí,“ zdůraznil předseda KDU-ČSL a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
 
„Poměr důchodů k čisté mzdě bude v navržených parametrech vyšší než 60 procent, a bude tak nejvyšší za mnoho desítek let. Pokud navrhované opatření neprovedeme, systém dlouhodobé udržitelnosti důchodového systému silně narušíme a budoucí ekonomické škody a náklady budou pro celou společnost nebývale vysoké. Dopad by jen v letošním roce činil až 35 miliard, v dalším roce 60 miliard v neprospěch bilance státu. Státní finance dnes nejsou v dobrém stavu. Opatření neděláme s radostí, víme, že není populární, ale přistupujeme k němu primárně i pro udržení mezigenerační solidarity,“ řekl Zbyněk Stanjura, ministr financí a I. místopředseda ODS.

„Ke stabilizaci důchodového účtu potřebujeme, aby nyní rostly hlavně mzdy a důchody celkově nenarůstaly příliš rychle. Zároveň ale nechceme nechat na holičkách důchodce s nejnižšími důchody, na které inflace negativně dopadá nejvíce. Proto za STAN plně podporujeme změnu mimořádné valorizace tak, aby zvýšení důchodů nebylo jen v procentech, ale v kombinaci fixní částky a procentního zvýšení. Tím vzniká rozumný kompromis mezi dostatečnou kompenzací inflace a dopady na státní rozpočet. Pokud bychom nezasáhli, snadno bychom se během pár let mohli dostat k řeckému scénáři. Chtěli bychom také připomenout, že nad rámec valorizací bylo v tomto roce přiznáno k důchodu výchovné ve výši 500 Kč na jedno vychované dítě téměř 60 % důchodcům, v drtivé většině ženám,“ uvedl poslanec STAN a člen důchodové komise Viktor Vojtko.

„Předkládaný vládní návrh, na rozdíl od mimořádných valorizací v minulých letech, tentokrát obsahuje oba principy, na kterých je vystavěn náš důchodový systém. To znamená princip solidarity a princip zásluhovosti. Princip solidarity zde představuje fixní částka ve výši 400 korun a princip zásluhovosti navýšení o 2,3 %. To ve svém souhrnu znamená, že příjemci nejnižších důchodů si polepší o více než 6 % a příjemci nejvyšších důchodů o 3 %. Tímto způsobem se snažíme alespoň částečně eliminovat příjmové nůžky, které se rozevírají mezi nízkými a vysokými důchody,“ řekl místopředseda rozpočtového výboru Miloš Nový (TOP 09).

„Stále více se prohlubuje nepoměr mezi počtem starších lidí, kteří důchod pobírají, a lidí v aktivním věku, kteří z daní tyto důchody financují. Zatímco v 80. letech připadalo šest či sedm mladých lidí na jednoho seniora, dnes jsou to už jen tři a poměr se bude ještě zhoršovat. I proto hledáme citlivý balanc, který by zajistil, aby měli důstojný život nejen současní senioři, ale i další generace. Společnost musí fungovat dobře pro všechny a zohledňovat princip mezigenerační solidarity, jinak se zbytečně prohloubí příkopy, které bude velmi složité zakopávat,“ řekla poslankyně Klára Kocmanová (Piráti).