Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Desítky ušetřených miliard. Ministři z hnutí STAN našli na svých resortech úspory a přispěli k výsledné podobě státního rozpočtu

Desítky ušetřených miliard. Ministři z hnutí STAN našli na svých resortech úspory a přispěli k výsledné podobě státního rozpočtu

11. 2. 2022

Snížit deficit státního rozpočtu pro rok 2022 pod 300 miliard, a ušetřit tak desítky miliard korun - právě to se podařilo nové vládě i díky čtyřem ministrům za hnutí STAN. Zároveň vláda ale zvládne pokrýt své nové výdaje. Došlo tak ke splnění jednoho z hlavních slibů, který dala voličům po svém jmenování. Přepracovaný návrh státního rozpočtu, který byl představen v tomto týdnu, v sobě odráží i jednu z priorit kabinetu Petra Fialy, tedy zodpovědné protiinflační hospodaření bez zvyšování daní. Vláda tak utnula populistické rozdávání na dluh, jak činil v posledních letech minulý kabinet. Rozpočet musí nyní projednat Poslanecká sněmovna. 

Desítky ušetřených miliard. Ministři z hnutí STAN našli na svých resortech úspory a přispěli k výsledné podobě státního rozpočtu

Desítky ušetřených miliard. Ministři z hnutí STAN našli na svých resortech úspory a přispěli k výsledné podobě státního rozpočtu

V nově upravené verzi státního rozpočtu počítá vláda se schodkem 280 miliard korun. Oproti původnímu návrhu kabinetu Andreje Babiše jde o úsporu necelých 100 miliard korun. „Realita je, že šetřit zkrátka musíme. Nemůžeme předat zemi našim dětem ve stavu, v jakém jsme ji převzali. Nechceme ale šetřit na lidech,” uvedl k předkládanému návrhu ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Úspory se ministrům za hnutí STAN podařilo najít zejména v provozních výdajích a posunutím plánovaných investic. 

 

Ministerstvo vnitra

Právě resort, který předseda STAN Vít Rakušan řídí, ušetří v rozpočtu na tento rok 4,1 miliard korun. „Co je důležité, šetřit nebudeme na lidech. Neškrtáme peníze na platy policistů ani hasičů. Kdo chce bezpečnost, musí ji zaplatit. Přiznaný plat zůstává i úředníkům Ministerstva vnitra, nemusíme tak propouštět,” vysvětlil Rakušan. „Kdo chce šetřit, musí začít u sebe. A my jsme mimo jiné dokázali ušetřit 6 % na provozu samotného ministerstva. Celková úspora na provozních výdajích je 600 milionů korun,” dodal. Odložena byla většina investic, některé plánované stavby a rekonstrukce nebo investice do vybraných IT systémů. 

„Naopak považuji za zásadní, že se v rámci vyjednávání podařilo vyřešit problém předsednictví a získali jsme tak navíc 300 milionů na jeho bezpečnostní zajištění. Předsednictví EU je pro nás klíčové. Jde o jedinečnou příležitost být v Evropě slyšet. Nesmíme šetřit tam, kde to není na místě,” dodává Rakušan.

 

Ministerstvo pro evropské záležitosti

Více peněz pro přípravu předsednictví dostane i ministerstvo pro evropské záležitosti. „Minulá vláda skutečně podcenila otázku financování předsednictví Rady EU s odkazem na to, že se jedná o zbytečně vysoké výdaje. To také vyjadřuje celkový postoj, jakým se předchozí kabinet stavěl k evropským otázkám,” poznamenal ministr a senátor za hnutí STAN Mikuláš Bek. 

Finanční prostředky na zajištění českého předsednictví jsou podle Beka nyní relativně dostačující, oproti původnímu plánu došlo k navýšení rozpočtu o 400 milionů korun. 

 

Ministerstvo školství

Také pro ministerstvo školství bylo zásadní splnění předvolebních slibů, tedy aby platy pedagogických pracovníků neklesly pod 130 % průměrné mzdy. „Pokud by snad k takovému scénáři došlo, tak by vláda tento pokles kompenzovala navýšením výdajů v této kapitole,” doplnil ministr školství a místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík. 

Šéf tohoto resortu navíc upozornil, že pro regionální školství se podařilo vyjednat nárůst běžných výdajů o 9 miliard korun. To mimo jiné zajistí pokrytí vzdělávacích potřeb většího počtu žáků a studentů v tomto školním roce. 

 

Ministerstvo průmyslu a obchodu

„Na základě plnění úkolu vlády snížilo MPO svoje plánované výdaje celkem o 9,4 miliard korun proti původnímu návrhu zákona o státním rozpočtu pro rok 2022. Nepůjčujeme si, náš postup a využití peněz z rezerv povede k tomu, že zabráníme navyšování nákladů na obsluhu státního dluhu. Nezadlužujeme a tím dále šetříme a to je zásadní,” vypočítal Síkela. 

Ministr průmyslu a obchodu obstaral až 5 miliard korun na efektivní pomoc podnikatelům v sektorech, které byly postižené koronavirovými restrikcemi. Za důležité považuje i zachování dostatečných finančních prostředků na digitalizaci nebo dekarbonizaci. 

Autor: Sára Beránková