Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy David Smoljak kandiduje do Senátu s podporou STANu, Pirátů a TOP 09

David Smoljak kandiduje do Senátu s podporou STANu, Pirátů a TOP 09

30. 6. 2020

Na Komunitní zahradě Pastvina ve Vinoři se dnes sešli představitelé politických stran STAN, Piráti a TOP 09 - Vít Rakušan, Ivan Bartoš a Markéta Pekarová Adamová - a oznámili, že jejich společný kandidát pro senátní volby na Praze 9 je obhajující senátor a radní MČ Praha Vinoř - David Smoljak.

Foto: Milan Říha

Foto: Milan Říha

Jsem rád, že pro říjnovou obhajobu svého mandátu dostávám širokou podporu od stran, které považují vládu práva a zachování ústavních svobod za klíčové. Jsem zásadním příznivcem spolupráce a spojování demokratických stran. Bez toho nemáme šanci v souboji s populisty s neomezenými finančními zdroji uspět,” řekl David Smoljak.
Před podpisem koaliční smlouvy vztyčili zástupci stran spolu s Davidem Smoljakem na komunitní zahradě univerzální rozcestník, který přes řadu protichůdných šipek ukazoval společný směr: TUDY.
I když máme rozdílné motivace, akcenty a priority, jedno máme společné: Všichni chceme udržet proevropský směr a způsob spravování země, při kterém se uplatňuje respekt k právu, ústavním zvyklostem i k sobě navzájem. Nikdy nesmíme sejít na cestu vlády jedné strany nebo hnutí, kde vítěz bere vše.”, upozornil David Smoljak.
Za svá hlavní témata do senátních voleb kromě toho označil ochranu základních lidských práv a svobod, udržení nezávislosti médií veřejné služby a ochrany životního prostředí. Ve svém volebním obvodu na Praze 9 se chce věnovat hlavně jednání s představiteli města o zásadním posílením zejména dopravní a zdravotnické infrastruktury, kterou považuje s výhledem na další rozvoj této části města už teď za naprosto nedostatečnou.
 
Vít Rakušan k nominaci říká: „Ukázalo se, že David Smoljak do Senátu skutečně patří, a to přestože měl k dispozici mnohem kratší čas, než je těch obvyklých šest let, protože byl do Senátu zvolen až v doplňovacích volbách. Začal se věnovat tématu svobody veřejnoprávních médií, což je agenda, kterou všechny tři partaje považujeme za velice důležitou. David Smoljak je člověk velmi pracovitý a je mi velmi blízký i lidsky a chtěl bych poděkovat Pirátům a TOP 09 za to, že s námi sdílí názor, že David Smoljak je dobrý senátor.”
Markéta Pekarová Adamová: „Já moc oceňuji, že klíčovým tématem, kterému se David Smoljak v Senátu věnuje, je svoboda médií, protože se všichni snažíme bojovat za to, abychom nepřišli o jeden ze základních pilířů demokracie, kterým svobodná média jsou. Někdy je poměrně složité veřejnosti vysvětlit, jak moc důležité téma to je, ale myslím si, že jestli to je od někoho uvěřitelné, tak právě od Davida Smoljaka. Doufám, že naše společná podpora, na které jsme se s Piráty a TOP 09 dohodli, přispěje k tomu, že se tomuto tématu David Smoljak bude moci věnovat i v dalším volebním období,” vyjádřila se předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Ivan Bartoš„Koronavirová krize nám ukázala, jak je důležité mít přesné a jasné informace, které nemají punc fakenews nebo jednostranné propagandy, a kde mohou zaznívat názory odborníků i stran z jiného než vládního klubu. Proto Davidovi Smoljakovi moc děkuji za práci na poli svobody médií. Přestože nám minulé volby nerozdaly nejšťastnější karty, Senát opakovaně ukázal, že skutečně je pojistkou demokracie, a já věřím, že naše koaliční nominace Davida Smoljaka je signálem, že si této práce nesmírně vážíme, a že ukazuje, jak směrem bychom chtěli, aby se Senát i v budoucnu ubíral,” řekl k nominaci společného kandidáta předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Na závěr účastníci připevnili na rozcestník ptačí budky, které si sebou pro tento účel přinesli. Komunitní zahradu Pastvina někteří z nich už důvěrně znali. Ivan Bartoš už si zde adoptoval svého kohouta a David Smoljak zase slepici Zoru pojmenovanou podle slavné Cimrmanovy zvířecí družky.
Pastvina je místo, kde bylo dřív nepřístupné řepkové pole a dnes je tu díky úsilí místních nadšenců komunitní zahrada se stromy, keři a záhony, kterou mohou využívat všichni občané. Přišlo mi to symbolické, protože stejný cíl mám i v politice. Měnit věci k lepšímu,” řekl nakonec David Smoljak.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN