Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Chceme zařadit Den vstupu České republiky do Evropské unie mezi státní svátky

Chceme zařadit Den vstupu České republiky do Evropské unie mezi státní svátky

30. 4. 2019

Zítra, tedy 1. května 2019 oslavíme 15 let od vstupu České republiky do Evropské unie. 

Chceme zařadit Den vstupu České republiky do Evropské unie mezi státní svátky

Chceme zařadit Den vstupu České republiky do Evropské unie mezi státní svátky

Při této příležitosti navrhnou poslanci hnutí STAN, aby se 1. květen slavil také jako Den vstupu ČR do EU.

„Je to velmi snadná úprava stávajícího zákona, máme ji připravenou a předložíme ji v několika nejbližších dnech,“ upřesňuje předseda hnutí STAN a poslanec Vít Rakušan.

Změna v zákoně o státních svátcích (45/200 Sb.) by se týkala pouze 1. května a vypadala by takto:
1. květen - Svátek práce a Den vstupu ČR do EU

„Myslíme si, že je třeba zdůraznit, že to není „oni a my“. Je třeba jasně říct, že i my jsme Evropská unie, že jsme její součástí a členství v Unii je vyústěním polistopadového prozápadního směřování naší země. A připomenout, nakolik je pro nás členství v Evropské unii nespornou výhodou. Patnácté výročí vstupu je skvělá příležitost, jak tuto událost zařadit mezi státní svátky po bok svátku práce,“ vysvětluje Vít Rakušan.

„V současné době si den vstupu České republiky nepřipomínáme žádným svátkem ani významným dnem, narozdíl od výročí vstupu do NATO, které je mezi významné dny již zařazeno. Význam členství v Unii je pro naši zemi zcela mimořádný - hodnotově, bezpečnostně i ekonomicky, což je klíčové pro naši budoucnost,“ dodává europoslanec za STAN Stanislav Polčák.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN