Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Chceme zabránit účelovému matení voličů

Chceme zabránit účelovému matení voličů

2. 10. 2018

Registrační úřady měst a obcí i správní soudy upozorňují na nedostatečnost právní úpravy ohledně ochrany registrované politické značky a v několika rozhodnutích dokonce kritizovaly absenci výslovné zákonné úpravy. Hnutí STAN se proto rozhodlo navrhnout zákon, který ochrání politické značky před parazitujícími subjekty, které svou činnost zakládají pouze na úmyslném matení voličů.

Chceme zabránit účelovému matení voličů

Chceme zabránit účelovému matení voličů

„Rozhodli jsme se podat návrh zákona, který zabrání různým uskupením přiživit se na stávající politické značce – dostat se do zastupitelstev obcí tím, že se pokusí zmást voliče. Důvod je jednoduchý. Nechceme, aby tyto uskupení zneužívali dobrého jména našich starostů, zastupitelů a poslanců na zneužitím jejich dlouhodobé a dobře odvedené práce se vyšplhali do zastupitelských křesel,“ řekl předseda hnutí STAN Petr Gazdík.

“Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že se potkávám s lidmi, kteří jsou kampaní v Praze zmateni. Chodí za mnou a ptají se, kteří jsou ti správní Starostové. Myslím si, že pokud je v novém zákoníku práce zakázána nekalá soutěž mezi obchodními firmami pohybujícími se na trhu, tak by podobná úprava měla platit i v rámci soutěže politické,“ prohlásil předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Ve volbách na pražský magistrát, nyní kandiduje hnutí Pro Prahu pod názvem Starostové pro Prahu v designu stejných barev, jaké dlouho používá také hnutí Starostové a nezávislí.

 „Hnutí pro Prahu použilo svůj název zcela účelově. Paradoxní je, že minulé volby řešilo stejný problém a soudilo se o svůj název Pro Prahu. Je to otázka morálky, tyto podvody se dlouho nedělaly na základě nepsaného pravidla, že účelové matení voličů nemá být součástí demokratické soutěže. V současné době jsou však mnohá morální pravidla porušovaná, a proto je třeba legislativní úpravy,“ dodal předseda pražské organizace hnutí STAN Petr Hlubuček.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN