25. 3. 2025
Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Chceme stabilní dodávky energií, dostupnější bydlení a férovější pracovní trh
Chceme stabilní dodávky energií, dostupnější bydlení a férovější pracovní trh
4. 3. 2025
Poslanecká sněmovna v tomto týdnu projedná několik klíčových legislativních novel, které předkládají ministři a poslanci Starostů a nezávislých. K těm hlavním patří novela energetického zákona „Lex Plyn", který zajistí energetickou bezpečnost Česka, a zákon o dostupném bydlení přinášející efektivnější nástroje zejména pro ty, kdo se ocitnou v bytové nouzi. Plénum se bude také věnovat novele zákona o spoření na stáří a novele zákoníku práce. Všechny tyto předlohy odráží snahu Starostů modernizovat české právní prostředí a zlepšit podmínky pro občany i firmy.

Chceme stabilní dodávky energií, dostupnější bydlení a férovější pracovní trh
Novelu energetického zákona označenou jako Lex Plyn, která urychlí povolovací řízení pro nové plynové elektrárny a zajistí stabilitu dodávek elektřiny při postupném odklonu od uhlí, představil ministr průmyslu a obchodu a 1. místopředseda Starostů Lukáš Vlček. „Lex Plyn zjednodušuje povolování nových plynových elektráren s instalovaným výkonem nad 100 MW. Takový krok nám umožní rychlejší realizaci klíčových energetických projektů, které by měly sloužit jako přechodné vyrovnávací zdroje po uzavření uhelných elektráren. Shodu nad podobou zákona jsme našli nejen s opozicí ale také s odborníky a zástupci průmyslu,” informoval Vlček. Novelu zákona ještě doplní pozměňovací návrh týkající se zmírnění povinností pro provozovatele solárních elektráren, které vyplývají z předchozí novely Lez OZE III.
Dlouhodobou prioritou Starostů je i zavedení jasných pravidel pro podporu dostupného bydlení a posílení role obcí při jeho zprostředkování. Cílem zákona o dostupném bydlení, který připravil resort pod vedením Petra Kulhánka, je snížit počet lidí v bytové nouzi a zabránit zneužívání sociálního systému spekulanty. „Chceme, aby každý měl možnost bydlet důstojně a bezpečně. Tento zákon pomůže obcím lépe plánovat a financovat dostupné bydlení a zamezí zneužívání situace lidí v nouzi. Chceme ukončit obchod s chudobou a zajistit, aby stát efektivně využíval existující nástroje podpory,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Kulhánek. Zákon o dostupném bydlení chtějí Starostové prosadit do konce volebního období.
Novely školského zákona zavádí široké spektrum změn, které se týkají větší podpory školních psychologů a speciálních pedagogů, zjednodušení administrativních procesů nebo snížení počtu odkladů. „Za důležité považuji možnost zřídit školskou právnickou osobu, která umožní jednodušeji provozovat více škol pod hlavičkou jednoho ředitelství. Díky tomu bude možné sdílet kapacity a současně zachovat identitu škol. Novela také rozšiřuje okruh pedagogických pracovníků o sociálního pedagoga. Ten by se měl zaměřit na snížení školní neúspěšnosti a absenci žáků, prevenci předčasných odchodů ze vzdělávání a podporu duševního zdraví i sociálních návyků dětí. Klasickou maturitu by mohla nahradit komplexní absolventská práce s obhajobou, což dává smysl zejména u odborných studijních oborů, kde je vhodné provázat závěrečné zkoušky s praxí,” popsal některé body novel poslanec Starostů za Liberecký kraj a člen školského výboru Jan Berki.
Lidé, kteří spadají do třetí kategorie náročných profesí, dostanou díky novým pravidlům příspěvek zaměstnavatele. „Dlouhodobě říkáme, že lidé v náročných profesích si zaslouží možnost odejít do důchodu dříve. Změny přijaté v minulém roce v rámci důchodové reformy to vyřešily pro nejvyšší kategorii rizik. Novelou zákona o spoření na stáří to chceme umožnit i dalším zaměstnancům tím, že zaměstnavatel bude odvádět zaměstnancům povinně až 4 % z průměrné mzdy do penzijních produktů. Naspořené peníze pak následně umožní čerpat tzv. předdůchod,” vysvětlil princip novely poslanec Starostů Viktor Vojtko.
Navrhované změny v zákoníku práce posílí jistotu zaměstnanců a podpoří rovnováhu mezi jejich právy a potřebami firem. Starostové odmítají návrh, který by umožnil výpověď bez udání důvodu, a naopak prosazuje model flexicurity, kde změny probíhají po dohodě se zaměstnavateli a odbory. „Nesouhlasíme s návrhem, který by umožnil výpověď bez udání důvodu. V příštím volebním období bychom rádi navrhli další novelu zákoníku práce, která by pracovní právo ještě více posunula směrem ke flexicurity po vzoru zemí, kde tento model úspěšně funguje. Zároveň dodáváme, že jakékoliv zpružnění zákoníku práce musí probíhat citlivě ve shodě se zaměstnavateli a odbory,“ uvedla místopředsedkyně výboru pro sociální politiku a poslankyně Starostů Pavla Pivoňka Vaňková.