Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Budeme navrhovat veřejnou volbu. Ať dají poslanci občanům najevo, kdo z nich si bere na triko ohrožení nezávislosti ČT

Budeme navrhovat veřejnou volbu. Ať dají poslanci občanům najevo, kdo z nich si bere na triko ohrožení nezávislosti ČT

4. 5. 2021

Podle zástupců hnutí STAN v Parlamentu trvá snaha některých zájmových skupin kolem politických stran ANO, SPD a KSČM ovládnout Českou televizi a odvolat současné vedení ČT v čele s generálním ředitelem Petrem Dvořákem. Na odpoledním programu dnešního jednání Poslanecké sněmovny je dovolba členů Rady České televize a skutečně hrozí, že zástupci této volební trojkoalice získají v Radě ČT potřebnou většinu pro destabilizaci nezávislého prostředí v ČT.

Budeme navrhovat veřejnou volbu. Ať dají poslanci občanům najevo, kdo z nich si bere na triko ohrožení nezávislosti ČT

Budeme navrhovat veřejnou volbu. Ať dají poslanci občanům najevo, kdo z nich si bere na triko ohrožení nezávislosti ČT

„Nezávislost České televize se pohybuje na hraně, což může výrazně ohrozit principy, na nichž je naše demokracie postavena. Jediný hlas dělí populisticko-extremistickou skupinu od získání potřebného počtu pro odvolání generálního ředitele, a proměnu média veřejné služby v médium mocenských politických zájmů jako je tomu v Polsku nebo v Maďarsku. Poslanci by proto měli být zodpovědnější více než kdy jindy,“ upozorňuje senátor Starostů a nezávislých David Smoljak.

“Pokusili jsme se volbu nových členů Rady ČT odložit všemi nástroji, které má opozice k dispozici. Pokud dojde k politickému ovládnutí České televize a omezení její nezávislosti pár měsíců před volbami, je to značné riziko i pro svobodné prostředí v době parlamentních voleb. Proto by dávalo smysl, aby v tak klíčové volbě rozhodli až poslanci zvolení občany v nadcházejících volbách,” říká poslanec STAN Petr Gazdík.

“V případě, že sněmovna volbu neodloží, budeme usilovat o veřejnou volbu nových členů. Ať se každý z poslanců postaví a svým voličům dá jasně najevo, že si bere na triko destabilizaci svobodných a nezávislých médií v České republice,” doplňuje Gazdík.

Už v minulosti senátor David Smoljak upozorňoval na právní analýzu, která dokládá, že někteří kandidáti a navrhující organizace nemají potřebnou zákonnou způsobilost.

“Ze závěrů naší právní analýzy je zřetelné, že ne všichni kandidáti a navrhující organizace jsou způsobilý zákonem, a proto při rozhodování, prosím, zvažte riziko případného sporu u Ústavního soudu. Chtěl bych Vás před rozhodnutím na takto klíčovou záležitost upozornit a žádám Vás, odložte volbu nových členů Rady ČT až do doby, než se vyjasní způsobilost kandidátů i navrhujících organizací. V současnosti je kontrola a fungování veřejnoprávních záležitostí citlivou věcí, proto věřím, že není čas nikam spěchat a rozhodnout zodpovědně,” popisuje závěry právní analýzy Smoljak.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN