Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy ANO a SPD zablokovaly cestu k poctivým směnárnám. Nepodpořily novelu STAN

ANO a SPD zablokovaly cestu k poctivým směnárnám. Nepodpořily novelu STAN

13. 4. 2018

Hnutí Starostové a nezávislí se pokusilo v Poslanecké sněmovně prosadit zákon, který měl zamezit okrádání turistů v českých směnárnách.

ANO a SPD zablokovaly cestu k poctivým směnárnám. Nepodpořily novelu STAN

ANO a SPD zablokovaly cestu k poctivým směnárnám. Nepodpořily novelu STAN

Po létech, kdy politici i přes intervence ČNB problém ignorovali, předložil poslanec Vít Rakušan (STAN) novelu směnárenského zákona, díky níž by bylo do dvou hodin po směně pěněz možno transakci reklamovat.

Přijetí zákona ale zablokovalo hnutí ANO a v jejich úsilí je podpořili rovněž poslanci SPD. Zamítnutí odůvodnili tím, že vláda připravuje vlastní úpravu zákona. Novelu naopak podpořily zbylé demokratické strany a pro hlasovali i komunisté.

„Česká národní banka na tento problém upozornila před dvěma lety a doporučila nějaké řešení. Pokud do té doby vláda nebyla schopna připravit nějaký komplexní návrh, pustili jsme se my do poslanecké iniciativy,“ vysvětlil Rakušan, co jej vedlo k sepsání vlastní novely zákona.

Ministerstvo financí zatím neupřesnilo, kdy hodlá novelu dokončit a kdy ji předloží poslancům ke schválení.

„Pokud by prošla naše jednoduchá novela, nepoctivým směnám by bylo možné zabránit již v této sezóně. Hnutí ANO a strana SPD to však znemožnila. Přitom v Praze, kde je problém nejpalčivější, vládne právě hnutí ANO. Ani Praha pod vedením primátorky Adriany Krnáčové však nevyužila své zákonodárné iniciativy a problém neřešila,“ dodal Rakušan.

Hnutí STAN zatím zváží, zda předlohu pošle novému schválení. Počká na odpovědi Ministerstva financí, kdy bude schopno  novelu předložit.