Hlavní stránka Info a média Komentáře Vít Rakušan: Test v podobě komunálních voleb jsme zvládli

Vít Rakušan: Test v podobě komunálních voleb jsme zvládli

6. 10. 2022

Nebudu chodit kolem horké kaše: do komunálních voleb jsme si přiměřeně věřili, z nich naše hnutí vzešlo a tradičně jsme v nich dosahovali přesvědčivých výsledků. Přece jen jsem ale čekal, co s přízní voličů udělá naše vládní angažmá v nesmírně náročné době i problémy, které po vstupu do vlády hnutí STAN provázely a za kterými jsme se rozhodli udělat tečku na červencovém sněmu. Komunální volby jsem tedy vnímal jako určitý test důvěry. A přestože vím, že situace se lišila obec od obce, město od města, celkové hodnocení ukazuje, že se nám dařilo naši práci zpravidla obhájit. Za to chci vám všem skutečně od srdce poděkovat. STAN z politické mapy rozhodně nemizí, čímž jsme zřejmě některé naše konkurenty velmi zklamali.

Vít Rakušan: Test v podobě komunálních voleb jsme zvládli

Vít Rakušan: Test v podobě komunálních voleb jsme zvládli

Řečí čísel jsme v komunálních volbách uspěli. O tom se ale podrobněji dočtete v jiném textu těchto Stanovin. Já zmíním jen pár údajů: Společně se Starosty pro Liberecký kraj i s nezávislými kandidáty na kandidáty na koaličních kandidátkách získali 3186 mandátů. Ano, je to méně než před čtyřmi lety, ale odpovídá to menšímu počtu kandidátek, které jsme postavili, a i nadále nás to řadí mezi nejúspěšnější politické subjekty na komunální úrovni. I letos platilo, že ze všech kandidujících subjektů jsme měli nejvyšší „efektivitu“, pokud jde o proměnu kandidátů v mandáty – téměř z třetiny lidí na našich kandidátkách se skutečně stali zastupitelé a zastupitelky. To se nepodařilo nikomu z politických konkurentů. A vypíchnout chci ještě jeden dílčí úspěch: Podařilo se nám poprvé samostatně dostat na pražský magistrát. Uspět tady jen pár měsíců po celostátně sledované kauze Dozimetr je i symbolicky velmi cenné. Vnímám letošní komunální volby a jejich výsledek jako významný krok k rehabilitaci značky STAN, a to nejen v Praze.

Nechci ale realitu lakovat na růžovo, nemůžu se tedy nezmínit také o neúspěších. Zaznamenali jsme dílčí nezdary – nepodařilo se nám například udržet v zastupitelstvu Českých Budějovic; tam, kde jsme byli zvyklí vítězit, jsme teď často byli druzí nebo i méně úspěšní. Nezřídka nás z prvního místa odsunulo hnutí ANO, které v současné situaci (válka, energetická krize, inflace) sbírá hlasy nespokojených. Do složení zastupitelstev zasáhla mnohem více také extremistické a xenofobní SPD. Co s tím? Populismu se dá čelit jen předkládáním a realizováním praktických, fungujících řešení. Konstruktivní, poctivou prací, v které byla až dosud naše největší síla. A pokud jde o extremismus, z pozice ministra vnitra mohu slíbit, že potírání extremismu, dezinformací a projevů nenávisti bude dál jednou z mých priorit v resortu vnitra.

Za neúspěch považuji jednoznačně senátní volby. Jejich výsledek zůstal za našimi očekáváními. Postavili jsme ve 14 obvodech 14 výborných kandidátů a kandidátek, někteří z nich mandát obhajovali. Dnes, kdy tyto řádky píšu, nás čeká druhé kolo, do kterého postupuje podstatně méně našich kandidátů, než jsme čekali. I nadále budeme zřejmě mít druhý nejsilnější senátní klub, ale ve volbách do Senátu jsme pravděpodobně více než v komunálu doplatili na pozici vládní strany v těžkých časech. Řešení do budoucna vidím hlavně ve vytváření širších koalic pro námi podporované senátní kandidáty. Mementem může být Kroměříž, kde s námi kandidátka KDU-ČSL nechtěla o podpoře ani jednat, a pak jak ona, tak náš vlastní kandidát skončili před branami druhého kola. Anebo mírně řečeno nešťastné Karlovy Vary, kde proti sobě (přes veškeré úsilí vedení hnutí) stanuli NÁŠ hejtman a NÁŠ místopředseda Senátu. Oba deklarovali, že hodlají kandidovat bez ohledu na to, kdo z nich dostane podporu STAN. V souboji osobních ambicí dostala na frak demokracie – do druhého kola postoupily kandidátky ANO a SPD. Tohle považuji osobně vlastně za největší prohru právě uplynulých voleb.

Nechci ale skončit pesimisticky. Komunální volby ukázaly, že máme pevnou pozici v obcích a městech, tam, kde je nejvíc práce – a kde jsou její výsledky často také nejlépe vidět. Přenášení zkušeností a dobré praxe z „komunálu“ do dalších pater politiky, ale i zaměření na praktická, funkční řešení, je a vždycky bude to, co jako Starostové a nezávislí naší společnosti nabízíme. A jak je vidět, poptávka po tomto všem, navzdory rostoucí vlně často bezskrupulózního populismu, dál trvá. Děkuji vám všem, kdo se téhle vlně pod značkou STAN odvážně a odpovědně stavíte.