Hlavní stránka Info a média Komentáře Vít Rakušan: „Musíte se domluvit“

Vít Rakušan: „Musíte se domluvit“

27. 9. 2023

Děláme – snažíme se dělat – věci s přesahem přes příští volby, věci, které mají, dokonce musejí přežít jedno, dvě, tři volební období. Konsolidaci veřejných financí, aby státní rozpočet rok za rokem negeneroval vyšší deficit a prostřednictvím mandatorních výdajů a nákladů na obsluhu státního dluhu nepožíral stát sám sebe. Důchodovou reformu, jejímž smyslem je dlouhodobě udržitelný systém „státního“ důchodu doplněný podpůrnými nástroji vlastního zabezpečení, které budou natolik bezpečné a atraktivní, že do nich nikdo nebude muset lidi přemlouvat a nutit. Nastavení vzdělávacího systému, který ustojí i neustále probíhající změnu světa kolem nás a otřesy typu nástupu umělé inteligence. 

Vít Rakušan: „Musíte se domluvit“

Vít Rakušan: „Musíte se domluvit“

To všechno jsou záležitosti, které vyžadují aspoň základní společenský konsenzus. Nejen proto, aby přetrvaly jedno volební období a následující vláda je zase nepřeorala. Ale i proto, aby je většina společnosti byla schopná vnitřně přijmout. Aby neměla významná část lidí pocit, že zásadní rozhodnutí, která budou život v naší zemi ovlivňovat třeba desítky let, jim byla vnucena.

Musíte se domluvit. Jednejte s opozicí. Hledejte dohodu, konsenzus, kompromis. To slyším ze všech stran. S reálnou zkušeností tohoto volebního období mám tendenci považovat to za knížecí rady. Ne, že by to vůbec nikdy nešlo. Dokázali jsme se nakonec domluvit u původně nesmírně kontroverzního stavebního zákona. Já sám mám z poslední doby „zářez“ v podobě shody všech (!) parlamentních stran na změnách té části volební legislativy, která je zakotvená v Ústavě, například zafixování termínů voleb. (Tuhle dojemnou jednotu nad volební legislativou se samozřejmě nepodaří obnovit v okamžiku, kdy dojde na korespondenční volbu, a ono na ni dojde, ale to je jiný příběh.)

Ale jsou to pořád spíš bílé vrány. Jasně, taky jsme v opozici prosazovali svoje stanoviska, pozměňovací návrhy, cíle a zájmy. Taky jsme obstruovali, ne že ne. Ale člověk ani nemusí zblízka sledovat průběh schůzí stávající sněmovny a matematika mu jasně ukáže, že počet proobstruovaných a prořečněných hodin i probdělých nocí už teď vysoce přesahuje to, co bylo dřív normou.

Jak se tedy domluvit? Domluvit se lze s někým, kdo něco chce a vy mu to – výměnou za něco jiného – můžete dát, nebo alespoň částečně mu vyhovět. Nebo s někým, kdo přijde s dobrým návrhem a vám vaše pýcha nebrání to uznat. Takhle ostatně vznikl nápad na to, že i poslanci a senátoři budou moci nově oddávat – pochází od opozičního kolegy.

K tomu, abychom se domluvili, je ale potřeba mluvit „stejným jazykem“. A tady vidím největší úskalí jakékoliv domluvy stávající koalice a opozice. Mluvíme sice všichni (více méně) česky. Ale to nestačí. Musíme také stejnými slovy označovat stejné pojmy. A my teď nejsme schopní se shodnout ani na tom, jestli u nás momentálně je, či není „totalita“, ať už „nová“, „fialová“ nebo jakákoliv jiná. Pokud se budeme takhle zásadně míjet s některými významnými představiteli opozice v porozumění základním pojmům, bude se bohužel účinkem míjet úsilí o udržitelná, konsensuální řešení pro tuhle zemi.

Autor: Vít Rakušan