Hlavní stránka Info a média Komentáře VÍT RAKUŠAN: JEDINÉ, CO SI MALUJEME NA RŮŽOVO, JE NOVÝ VIZUÁL

VÍT RAKUŠAN: JEDINÉ, CO SI MALUJEME NA RŮŽOVO, JE NOVÝ VIZUÁL

31. 1. 2024

Naše vláda vstoupila do druhého poločasu, abych použil sportovní terminologii (přestože „ta šatna“, o které se v lednu tolik mluvilo, byla volejbalová a volejbal se hraje na sety, jak víme). To je dobrá příležitost ne snad pro oddechový čas, protože oddech v politice prostě neexistuje, ale jistě na taktické zamyšlení. Jak dál, aby výsledkem hry nebyla utahaná plichta?

VÍT RAKUŠAN: JEDINÉ, CO SI MALUJEME NA RŮŽOVO, JE NOVÝ VIZUÁL

VÍT RAKUŠAN: JEDINÉ, CO SI MALUJEME NA RŮŽOVO, JE NOVÝ VIZUÁL

Takové úvahy jsme v naší pomyslné šatně, která na rozdíl od klipu nebyla jen „pánská“, udělali také. Čím to je, že naše vláda, která dělá ty správné kroky, obstála tváří v tvář ukrajinské válce, migraci i energetické krizi, pomalu ale setrvale ztrácí na popularitě?

Myslím si, a už jsem to leckde říkal, že důvodem je hlavně to, že snaze fungovat v harmonické shodě padlo za oběť příliš mnoho. Soudržnost pětikoalice, vůli dohodnout se navzdory často dost odlišným pozicím, oceňuje významná část občanů kontinuálně. Oceňuju to i já, protože taky nejsem primárně člověkem konfliktu.

Má to ale i svoje stinné stránky. Naše dohody, naše kompromisy, vážené mnohdy na lékárnických vahách, jsou občas tak složité, že je vlastně nedokážeme nikomu vysvětlit (cynik by řekl „prodat“), natož pro ně lidi nadchnout. Vždyť ani my sami z nich nejsme nadšení, vzpomeňme na konsolidační balíček a mrzení, které vyvolala jeho konkrétní opatření. Jednotlivé strany koalice kvůli tomu postupně ztrácejí barvy a vláda se slévá v nečitelnou šeď. A proti ní stojí někdy až cirkusově „barvitá“ opozice, která našeho lavírování kolem kompromisů šikovně využívá.

Není pozdě to změnit. A tak jsme se rozhodli to udělat a tu šeď oživit. Nemyslím primárně změnu vizuálního stylu našeho hnutí. Ta je jen průvodním jevem, něčím, co na povrchu odráží proměnu, která musí být podstatnější. Chceme víc stavět na tom, co nás jako Starosty charakterizuje, na čem jsme vyrostli. Na každodenním kontaktu s lidmi a na schopnosti říkat jim z očí do očí, jak se věci skutečně mají. Že ne všechno se povedlo a že nezbytným předpokladem pro to, abychom to napravili, je připustit si to, nebát se to říct. Že ne na všem se ve vládě shodneme, ale i přesto spolu dokážeme dál spolupracovat, protože dobrá alternativa současné vládní koalice neexistuje.

Věřím, že je to něco, co ve výsledku prospěje celé koalici a pomůže nám ve druhé půlce našeho společného vládnutí být pro voliče čitelnější, přesvědčivější, autentičtější. A to je fakt potřeba. Spoléhat na to, že obliba vládních stran se zvýší tak nějak automaticky s tím, jak se zlepší ekonomická situace, je optimismus, který nesdílím. Jediné, co si „malujeme na růžovo“, je totiž nový vizuál. Jinak vidím situaci velmi realisticky.

Autor: Vít Rakušan