Hlavní stránka Info a média Komentáře Věslav Michalik: Chceme přejít od montovny k mozkovně. Konec levné práce zajistí 200 tisíc robotů

Věslav Michalik: Chceme přejít od montovny k mozkovně. Konec levné práce zajistí 200 tisíc robotů

3. 5. 2021

Řada odborníků i laiků očekává, že v důsledku pandemie a jí vyvolané recese dojde k urychlení automatizace a robotizace v řadě průmyslových odvětví. A s očekávaným nástupem dalších robotů vzrůstají obavy, že roboti vezmou lidem práci, zejména tu nekvalifikovanou, že to povede k vyšší nezaměstnanosti a větší nerovnosti. 

Věslav Michalik: Chceme přejít od montovny k mozkovně. Konec levné práce zajistí 200 tisíc robotů

Věslav Michalik: Chceme přejít od montovny k mozkovně. Konec levné práce zajistí 200 tisíc robotů

Strach ze strojů trvá skoro 200 let. Vedl k jejich ničení v britských textilních továrnách v polovině 19. století. V průběhu velké hospodářské krize se všeobecně tvrdilo, že stroje mohou za nedostatek pracovních míst. V 60. letech minulého století se očekávala vysoká nezaměstnanost vyvolaná automatizací. Dnes se hovoří o tom, že jsou robotizací ohroženy stovky tisíc pracovních míst. 

Fakta ale ukazují, že obavy z masivní nezaměstnanosti v důsledku nástupu strojů se nikdy nenaplnily. Nedávný výzkum OECD ukázal, že ty země, které v roce 2012 čelily vyššímu riziku automatizace, nakonec měly vyšší růst zaměstnanosti a produktivity. Japonsko, Jižní Korea, Singapur mají jedny z nejvyšších počtů instalovaných robotů na světě, ale taky velmi nízkou nezaměstnanost. Automatizace a robotizace nakonec vede k tomu, že je zaměstnáno více lidí. Historie ukazuje, že technologie pracovní místa neeliminuje, ale mění při současném růstu produktivity.

Chceme-li zbavit Česko levné práce, musíme prudce zrychlit v tempu robotizace českého průmyslu, zejména ve středních a menších podnicích, které dosud v tomto zaostávají.

Co přinese podnikům robotizace? Především vysokou míru flexibility výroby, také označovanou jako nelineární rozložení výroby, včetně zapojení robotů s 3D viděním do kontroly kvality. Součástí této flexibility je i zvýšená odolnost vůči globálním dodavatelským řetězcům a možnost lokalizace výroby. A nezanedbatelným prvkem je snížení uhlíkové stopy výroby, což je další významný prvek budoucí konkurenceschopnosti. Roboty snižují uhlíkovou stopu tím, že minimalizují plýtvání materiálem, mají menší nároky na prostor, jsou energeticky účinné a mají obvykle dlouhou životnost.

Proč 200 tisíc robotů? V Česku je necelých 150 robotů na 10 tisíc obyvatel. V Německu a Japonsku je to kolem 350. V Jižní Koreji 855 a v Singapuru 918. Pokud se máme dostat na úroveň Německa či Japonska, potřebujeme ve velmi blízké budoucnosti nainvestovat do instalace 200 tisíc robotů. Je to jedno z mnoha opatření, která vedou k další transformaci české ekonomiky od modelu levné práce, od montovny k mozkovně.

Věslav Michalik, ekonomický expert STAN

Autor: Tomáš Pergl