Hlavní stránka Info a média Komentáře Věra Kovářová: O stavebním zákonu se starosty a starostkami

Věra Kovářová: O stavebním zákonu se starosty a starostkami

25. 5. 2022

Na půdě Poslanecké sněmovny se dnes koná diskuse zástupců koalice se starosty na téma novely stavebního zákona. Jsem ráda, že se politici vládní koalice a zástupci samospráv nad tímto tématem sejdou, a že na něm jakožto jedna z vystupujících budu mít možnost tlumočit i postoj STAN k chystaným změnám stavební legislativy.

Věra Kovářová: O stavebním zákonu se starosty a starostkami

Věra Kovářová: O stavebním zákonu se starosty a starostkami

Všichni cítíme potřebu připravit pro budoucnost skutečně funkční a praktický stavební zákon, který umožní to, o co jde v naší zemi vlastně prakticky všem – rychlejší a smysluplné stavební řízení, které bude mít pro stavebníka i pro dotčené občany a subjekty předvídatelný průběh a také předvídatelný výsledek. A to včetně délky trvání řízení. Vypadá to jednoduše, ale už několik desetiletí se to ukazuje jako velmi složitý problém.

Chci zdůraznit, že Starostové a nezávislí přinášeli do posledních dvou vln diskusí stále stejný prvek – postoj místních samospráv. To ostatně děláme od samotného založení STAN: tlumočíme potřeby a názory starostů. Dělali jsme to během projednávání verze stavebního zákona prosazené minulou vládou, a děláme to i nyní, když jsme součástí koalice. Z tohoto pohledu zastáváme konzistentní postoj, totiž že ani současný návrh není zdaleka optimální a že tedy není divu, že obce a kraje, starostové i hejtmani, a tedy celý systém samospráv má k němu velké výtky a vyjadřuje mimořádnou nespokojenost.

Co je pozitivní na této situaci: Hovoříme spolu a hledáme cesty, jak věci napravit. Jsem ráda, že politici v legislativní úrovni mohou tyto výtky slyšet přímo od lidí „z terénu“, že se setkáváme a diskutujeme celkové pojetí i jednotlivé problémy. To je příslib, že výsledek bude podstatně lepší než současný stav.

Hodně často se v diskusích o stavebním zákoně objevuje jako výrazný detail onen počet stavebních úřadů, které by v této fázi měly být zachovány. Já jsem ráda, že jsme se v danou chvíli dostali alespoň na oněch 371, i když to mně i STAN připadá stále málo. Ale cítím potřebu k tomu dodat jednu věc, která možná často zapadne. My nehájíme každý jeden stavební úřad podle hesla „čím více, tím lépe“, jak je nám někdy podsouváno. Jde nám o nalezení praktického řešení pro občany. Nemůžeme připustit, aby byly úřady masivně rušeny dříve, než bude dosaženo skutečné a důsledné digitalizace stavebního řízení. Do té doby je to totiž otázka dostupnosti této služby. Podle nás teprve za situace, kdy digitalizace už bude realitou, může nastat skutečná debata, kolik potřebujeme stavebních úřadů. A na jaké úrovni jejich činnosti ještě bude státní správa schopna zaručit, že stavební úřad bude znalý místních poměrů a bude schopen vystupovat ve stavebním řízení zasvěceně a s dostatečnou schopností chápat souvislosti projektu.

Věřím, že i o tomto se dnes povede věcná debata a že její výsledek přispěje k funkční novele stavebního zákona.

Autor: Věra Kovářová