Hlavní stránka Info a média Komentáře Věra Kovářová: Místo školy jurta či kontejner

Věra Kovářová: Místo školy jurta či kontejner

27. 10. 2022

Peněz je málo, ale na školství se najít musí. Všichni víme, že stav veřejných financí je napjatý. Přesto chceme navrhnout v rozpočtu na rok 2023 zvýšení výdajů v kapitole ministerstva školství o více než miliardu korun. Ty peníze chceme na výstavbu škol - na výstavbu a rozšíření kapacit základních škol.

Věra Kovářová: Místo školy jurta či kontejner

Věra Kovářová: Místo školy jurta či kontejner

V posledních měsících jsme zažili obrovský růst cen stavebních materiálů. Mnoho projektů, spolu s tím i mnoho obcí se dostalo do v podstatě neřešitelných situací. Stavby jsou naplánovány a mohly by být zahájen příští rok, ale podmínky se v mezidobí změnily tak razantně, že se projekty dostaly mimo reálnou možnost financování. Stát sice plánuje zvýšit investiční normativ na jednoho žáka, ale není to dostatečné. Situace se vyvinula dramatičtěji.
Obce a zastupitelstva v tom nemůžeme nechat. Nebylo by to fér vůči nim, a především by to nebylo fér vůči rodičům a dětem, které na řadě míst doslova nemají kam chodit do školy.

Je to problém, který se týká především okolí velkých měst, speciálně pak okolí Prahy. Aby bylo jasné, vůbec neříkám, že se jinde nevyskytuje – ale právě ve středních Čechách je koncentrovaný. Ostatně tabulka to ukazuje jasně. Od roku 2011 přibylo v celé zemi asi 215 tisíc obyvatel. Zhruba 133 tisíc ve Středočeském kraji a něco přes 100 v Praze. V ostatních regionech došlo k růstu mírnějšímu, v mnoha i k poklesu.
Někdo může říct, a bude mít pravdu, že lepší by bylo zvýšit atraktivitu regionů, kde obyvatel i dětí ubývá. Souhlasím, že potřebujeme programy pro Karlovarsko, Zlínsko či Ústecko a Moravskoslezský kraj. Jenže to nám vyřeší budoucí potíže, nikoliv ale problém, který existuje teď.
A tím problémem je fakt, že pro mnohé děti nemáme v dalekém širokém okolí místa ve školách, protože stávající jsou naplněny a nové ve fázi příprav, jenže na ně nejsou peníze. A nad tím nemůžeme zavírat oči. Vzdělané a chytré děti náš stát potřebuje. Najít řešení prostě musíme!