31. 10. 2024
Hlavní stránka Info a média Komentáře Tři pohledy: Je na místě zavést zálohování PET lahví a plechovek?
Tři pohledy: Je na místě zavést zálohování PET lahví a plechovek?
30. 9. 2024
Tři pohledy: Je na místě zavést zálohování PET lahví a plechovek?
Odpady je potřeba řešit komplexně, zálohování nic nevyřeší
Jana Krutáková
Poslankyně
Za současného stavu ne – ale určitě se pojďme zaměřit na další alternativy. Odpady je potřeba řešit komplexně a nevytrhávat pouze jednu nebo dvě komodity z celku, který funguje a umožňuje nám postupně naplňovat naše cíle. Pojďme aktualizovat plán odpadového hospodářství a pokud dojdeme k tomu, že zálohy jsou nevyhnutelné, tak o nich pojďme diskutovat. V takové situaci bychom se měli zaměřit na jiné způsoby zálohování, než je ten "klasický", který známe například ze sousedního Slovenska. V rámci zálohování je potřeba pečlivě zvážit všechny technologické možnosti (např. vícecestné láhve) a z mého pohledu musíme zejména zvážit všechny dopady zálohového systému. Současné nastavení bude mít velký vliv na ekonomiky obcí a na jejich systém sběru a třídění odpadu. S ohledem na to si myslím, že zálohování ano – ale pouze se souhlasem obcí, všech zainteresovaných aktérů a po vyčerpávající diskusi, která bude otevřená různým alternativám.
Zodpovědnost nebo pohodlí?
Pavel Čížek
Místopředseda Starostů
Vyrábím-li nějaký výrobek, dávám ho na trh a mám z něj zisk, měl bych se postarat o jeho likvidaci či využití. Jde o to myslet při výrobě na rozebratelnost výrobku a použití jeho komponentů jako suroviny pro další výrobu. Proto máme systémy zpětného odběru ledniček a dalších spotřebičů. Podobně je nutné postupovat u obalů: nutit výrobce k odpovědnosti i za obaly, kterých přibývá. Teprve o skutečně nevratné obaly by se měly postarat obce a vytvořit možnost jejich shromažďování.
Aby se využitelné obaly vrátily, je nutné k jejich vracení spotřebitele motivovat. Nikdo se nepozastavuje nad vracením skleněných láhví, známe je dokonce od doby socialismu. Nyní přišli výrobci hliníkových plechovek a PET láhví s motivací na jejich vracení. Systém tříděného sběru totiž dosáhl svého stropu. I kdybyste dali části lidí kontejnery až do bytu, třídit nebudou. Ale finanční motivace na ně zapůsobí. V ČR jde na trh 1,8 mld ks PET lahví, čili 180 ks na obyvatele. Do nových PET lahví se jich využije pouze 17 %, do jiných plastových výrobků 39 %, ale ty opět brzy skončí v již nerecyklovatelném odpadu jako např. koberce do aut. Na Slovensku se zvedl po zavedení záloh sběr PET lahví z 60 % na 90 %, finanční motivace se osvědčila.
Výrobci připravili systém, který nestojí stát nic – zdrojem příjmů jsou poplatky výrobců, prodej materiálu a nevrácené zálohy. Navíc ministerstvo hodlá kompenzovat obcím ztrátu z poplatků výrobců.
Jde jen o to, jestli se chceme chovat zodpovědně vůči přírodě. A co nám radí ti, pro které veřejnou práci děláme? 76 % Čechů podporuje zálohování, 84 % voličů STAN podporuje zálohování PET láhví a plechovek.
Jsou jiné věci, které opravdu musíme řešit
Zbyněk Linhart
Senátor
Podobně jako při mnoha dalších tématech se namísto věcné debaty spíše předkládají zavádějící pseudoargumenty, tzv. průzkumy veřejného mínění a srovnávání nesrovnatelného – jako příklady ze Slovenska (které bylo v úplně jiné výchozí situaci).
Mnoho let jsem při zprávách o ŽP v ČR upozorňoval na nesprávné a rozcházející se statistiky v odpadové hospodářství. MŽP tvrdilo, že to je v pořádku. Nyní statistiky zpochybňuje, když se to nehodí.
Velmi často máme zásadnější problémy s plněním nejrůznějších cílů EU. Jednou z mála výjimek jsou zrovna PET lahve, kde cíl již nyní téměř plníme, zatímco v samotném odpadovém hospodářství je nedostatků celá řada. Namísto jejich řešení ale rozvrtáváme relativně pomalu jedinou fungující a finančně udržitelnou část.
Nemáme dost jiných, a to podstatných věcí k opravdovému řešení? Zejména když jsme do stávajícího systému třídění nasypali velké miliardy z veřejných financí (řádově 20 miliard)?
Jsou přitom věci, které opravdu musíme řešit. V České republice máme poměrně dobře rozvinutý systém třídění, ale chybí nám recyklační a jiná zpracovatelská zařízení. Na to by se mělo MŽP zaměřit.
Mohlo by vás také zajímat
1. 11. 2024