Hlavní stránka Info a média Komentáře Tisková zpráva - Starostové a nezávislí zvolil nové vedení a podpořili RUD

Tisková zpráva - Starostové a nezávislí zvolil nové vedení a podpořili RUD

4. 6. 2011

V Průhonicích skončil celostátní volební sněm hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Na postu předsedy sněm potvrdil stávajícího lídra hnutí, poslance Petra Gazdíka, který je jedním ze zakládajících členů STAN.

 

Pro jeho zvolení se vyjádřilo 147 ze 159 přítomných delegátů. „Silný mandát, který mi sněm dal, mě samozřejmě potěšil a utvrdil v tom, že angažmá Starostů a nezávislých ve vysoké politice má smysl – a jak ukazuje například návrh reformy rozpočtového určení daní, znamená i významný a reálný přínos pro obce a jejich občany,“ řekl po svém zvolení P. Gazdík. 
Prvním místopředsedou hnutí byl zvolen poslanec Stanislav Polčák, dalšími místopředsedy se stali ministr kultury Jiří Besser a starostka obce Morašice Hana Štěpánová. Řadovými členy představenstva sněm zvolil krajskou zastupitelku Středočeského kraje Věru Kovářovou, senátorku Janu Juřenčákovou, starostu Újezda na Zlínsku Vladimíra Kráčalíka a poslankyni Alenu Hanákovou.
Ministr Kalousek seznámil delegáty s podobou reformy financování samospráv, která má odstranit nespravedlnost v rozpočtovém určení daní (RUD), jež v současné podobě zvýhodňuje čtyři největší města na úkor všech ostatních měst a obcí. Ministr zdůraznil, že reforma RUD byla navržena i s ohledem na velká města a jejich závazky z minulosti. Počítá tedy se čtyřletým přechodným obdobím, během nějž by byla čtyřem největším městům daňová ztráta částečně kompenzována. Popřel zároveň, že by ve spotu o RUD stála proti sobě velká města a malé obce. „Nejvíce bita jsou za stávajícího stavu města jako Liberec, Ústí nad Labem nebo České Budějovice, u nichž neexistuje žádný racionální důvod, proč by na jednoho obyvatele měla dostávat až o 40 procent méně peněz, než třeba Plzeň,“ uvedl ministr.
Ministr Besser představil návrh majetkového vypořádání s církvemi, jehož absence dosud brzdí rozvoj stovek českých a moravských obcí. S postupem reforem a jejich dopadem na samosprávy delegáty seznámili ministři Drábek a Heger.
Sněm schválil také změnu stanov hnutí. Podle nich má předsednictvo STAN také nevolené členy. Jedná se o předsedy parlamentních klubů (v tomto případě o předsedkyni senátního klubu Soňu Paukrtovou), po jednom zástupci z TOP09, která nominovala Miroslava Kalouska, a hnutí Starostové pro Liberecký kraj, jež nominovalo Martina Půtu.
 
Nové stanovy navíc prodlužují funkční období volených orgánů ze dvou na tři roky a posiluje kompetence celostátního výboru. „Ukázalo se, že dvouletá perioda je příliš krátká, ve volebním období komunálního zastupitelstva to znamená dvakrát volit. Tříleté období zajistí voleným orgánům větší stabilitu, přičemž stále existuje možnost zvoleného odvolat rozhodnutím krajského, respektive celostátního sněmu,“ vysvětluje S. Polčák důvod této změny. 
V závěrečném usnesení, které sněm odpoledne schválil, delegáti také vyslovili silné znepokojení ze stávající politické situace a vyzvali koaliční strany k větší konstruktivnosti:
 
Usnesení sněmu hnutí Starostové a nezávislí k současné politické situaci
Hnutí Starostové a nezávislí považuje stávající politickou situaci za hluboké zklamání nadějí, které voliči vyjádřili v loňských parlamentních volbách. Unikátní šance na provedení zásadních změn, které by pomohly zaručit dlouhodobou prosperitu a stabilitu země, jejích obcí a občanů, je promarňována ve skandálech některých politických stran a neochotě domluvit se a pracovat. 
Komunální politici, kteří tvoří hnutí Starostové a nezávislí, z praxe dobře vědí, že při řešení praktických problémů musejí osobní animozity a politikaření stranou. Starostové a nezávislí proto vyzývají politickou reprezentaci státu, aby přestala veřejnost unavovat vnitřními spory a plně se věnovala práci na klíčových reformách a přípravě další legislativy nezbytné pro normální fungování naší země. 
 
Další informace: 
Lukáš Novák – tiskový servis hnutí
lukas.novak@stanez.cz 
+420 724 255 725

Autor: Tisková zpráva