Hlavní stránka Info a média Komentáře Starostka Pecková: Po premiérovi jsem chtěla, aby obcím přímo vrátil peníze, které jim vzal. Ne přes zbytečné dotace

Starostka Pecková: Po premiérovi jsem chtěla, aby obcím přímo vrátil peníze, které jim vzal. Ne přes zbytečné dotace

8. 6. 2020

Dnes dopoledne jsem se zúčastnila schůzky s panem premiérem, ke které mě včera vyzval ve svém pravidelném videosdělení šířeném po sociálních sítích. Jeho „Čaulidi“ bylo tentokrát z velké míry věnováno středočeskému městu Mnichovice, kde jsem starostkou.

Starostka Pecková: Po premiérovi jsem chtěla, aby obcím přímo vrátil peníze, které jim vzal. Ne přes zbytečné dotace

Starostka Pecková: Po premiérovi jsem chtěla, aby obcím přímo vrátil peníze, které jim vzal. Ne přes zbytečné dotace

V poslední době jsem totiž veřejně a opakovaně – stejně jako řada mých kolegů a kolegyň z dalších českých a moravských obcí – vyjádřila nesouhlas s novelou zákona o kompenzačním bonusu. Poslanecká sněmovna jejím prostřednictvím připravila krajské a obecní kasy o více než 15 miliard korun a tisíce živnostníků a firem o zakázky. Vláda avizovala, že obcím chce tuto ztrátu vynahradit pomocí dotačních programů.

Panu premiérovi jsem se dnes snažila vysvětlit, že takový způsob navracení peněz obcím a krajům znamená pro všechny zúčastněné nesmírnou byrokratickou zátěž, kterou zejména menší obce absolutně nejsou schopné zvládnout. Pro názornou ilustraci jsem na Úřad vlády přivezla nákupní vozík plný krabic obsahujících administrativu jen jediného dotačního projektu naší obce.

Domnívám se, že dotace samy o sobě jsou skvělé, ale že se mají týkat jen velkých projektů typu stavba školy, čistírny odpadních vod nebo infrastruktury. Obce musejí mít k dispozici volné peníze i na věci, které dotační programy nepodporují, příp. na financování spoluúčasti v těchto programech.

Na jednání jsem současně požadovala, aby obcím byla vrácena část peněz z kompenzačního bonusu pro OSVČ tzv. na hlavu, podle počtu obyvatel. Andrej Babiš na jednání přislíbil, že:

1. Dá obcím finance na hlavu, podle počtu obyvatel, a tím navrátí kompenzační bonus.

2. Přidá finance do stávajících dotačních výzev a uspokojí projekty ze zásobníku „pod čarou“, na které se nedostalo.

3. Každá obec, která nemůže něco postavit, se má obrátit přímo na něj.

Vývoj situace budu samozřejmě bedlivě sledovat, nejde jen o Mnichovice, ale o 6 253 českých obcí a nakonec i o dotčené kraje. Celá záležitost se prostě dotýká všech občanů České republiky a je opravdu jedno, zda v čele jejich obce nebo kraje stojí někdo z ODS, ANO nebo STAN.

Autor: Petra Pecková, starostka Mnichovic