Hlavní stránka Info a média Komentáře První měsíce našeho předsednictví máme úspěšně za sebou

První měsíce našeho předsednictví máme úspěšně za sebou

30. 8. 2022

Zástupcům české vlády se už během prvního měsíce předsednictví v Radě EU povedlo dosáhnout řadu dílčích úspěchů. Ať už se jedná o kompromisy mezi ministry členských zemí, o shodu na úrovni velvyslanců či jednání s Evropským parlamentem. Nalézání společného evropského hlasu se druhému českému předsednictví daří.

První měsíce našeho předsednictví máme úspěšně za sebou

První měsíce našeho předsednictví máme úspěšně za sebou

Dosud nejvýraznějším přínosem je bezpochyby dohoda členských států o snížení spotřeby plynu, k níž se českým vyjednavačům na konci července podařilo dospět za rekordních šest dnů od představení návrhu Komise. Ukazuje se tak, že navzdory objektivně složité situaci se vládě podařilo na předsednictví dobře připravit. 


Zpřísnění sankcí vůči Rusku a podpora EU Ukrajině
Pomoc válkou zmítané Ukrajině je prioritou českého předsednictví. Velvyslanci členských států proto pod českým vedením schválili v pořadí již sedmý sankční balíček. Měl by Rusko dál ekonomicky oslabovat a Ukrajinu tak v boji podpořit. Státy EU se zároveň v závěrech o zahraničích manipulacích s informacemi a vměšování shodly, že zesílí svou aktivitu v boji proti hybridním hrozbám, které EU hrozí nejen ze strany Ruska.

Kromě sankcí schválila Rada EU také další finanční pomoc Ukrajině ve výši jedné miliardy eur. Vedle toho dostane válkou zmítaná země vojenský materiál za dalších 500 milionů eur. 

V souvislosti s kandidátským statusem Ukrajiny se někteří ministři včetně mne, rozhodli přizvat své ukrajinské protějšky na své rady do Prahy. Mé pozvání přijala ukrajinská vicepremiérka Olha Stefanišina, která navštívila Prahu a zúčastnila se neformálního zasedání Rady pro obecné záležitosti.

Podpora pro země a regiony zasažené válkou na Ukrajině
Čeští diplomaté také zvládli dojednat společnou pozici všech členských států k návrhu FAST-CARE. Ten cílí na další pomoc regionům EU, které přijaly velké množství uprchlíků z Ukrajiny nebo se potýkají s nepříznivými hospodářskými dopady agrese Ruska. 

V kontextu ruské agrese vůči Ukrajině je důležitá i podpora sousedícímu Moldavsku. Pod českou taktovkou přijala Rada nařízení, kterým se dočasně liberalizuje obchod s některými moldavskými zemědělskými produkty. Díky tomu může Moldavsko po dobu jednoho roku minimálně zdvojnásobit jejich vývoz do zemí EU bez jakýchkoli cel. 

Úspěchy v digitální oblasti
Velkého úspěchu dosáhlo české předsednictví také v digitální oblasti. Během vyjednávání s Evropským parlamentem se podařilo dohodnout na podobě programu digitální dekády. 
Rada pro zahraniční věci také v červenci schválila závěry o digitální diplomacii. EU bude na jejich základě aktivně prosazovat všeobecná lidská práva a základní svobody v digitálním prostředí a přístup k digitálním technologiím zaměřeným na člověka. Akt o digitálních trzích byl dílem předcházejícího francouzského předsednictví. Definitivně posvětit se ho podařilo za toho českého.

Pokroky v přístupových jednáních
České předsednictví bude navždy spojeno i s historicky významným dnem pro západní Balkán. 19. července odstartovala přístupová jednání se Severní Makedonií a Albánií. Po dlouhých letech čekání mohou obě kandidátské země konečně začít vyjednávat jednotlivé přístupové kapitoly, což je velký krok na jejich cestě do evropského společenství. 
Zásadní pokrok nastal i v oblasti financí. Ministři dali konečný souhlas s přistoupením Chorvatska do eurozóny. Společnou měnou, kterou dnes používá 19 členských států, začnou Chorvaté používat od začátku příštího roku. 

Neformální Rady v Praze
Intenzivní práce politiků a diplomatů neprobíhala jen v Bruselu, ale i na neformálních jednáních v Praze. Na nich se otevřelo například posílení boje proti sexuálnímu zneužívání dětí, ochrana přírody a biodiverzity, digitalizace mezinárodní justiční spolupráce nebo posílení odolnosti demokratických institucí. Nejen těmito tématy se budou ministři i diplomaté na evropské úrovni zabývat v příštích měsících. 

Autor: Mikuláš Bek